Перейти до головного вмісту

Заохочувальні відзнаки Міністерства оборони

Нагороди і відзнаки є символом визнання народом України заслуг оборонців незалежності та територіальної цілісності нашої держави. Зусилля і жертви не мають лишатися непоміченими. Зважаючи на звитягу і героїзм, які військовослужбовці ЗСУ виявили під час відбиття повномасштабного вторгнення російських військ, 21 листопада 2022 року наказом Міністерства оборони України №392 було реформовано і розширено систему відомчих заохочувальних відзнак. Сьогодні вона складається з двох нагрудних знаків і 28 медалей.

Нагрудний знак «Хрест особливих заслуг»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за особливі заслуги у зміцненні обороноздатності, порятунок життя людини та інші заслуги, що мають особливе значення для ЗСУ.

За формою є хрестом з розбіжними кінцями. Лапи вкриті пурпуровою емаллю, посередині — синій емалевий медальйон із рельєфним Тризубом. Медальйон накладено на меч вістрям угору та дві схрещені булави з жовтого металу між сторонами хреста. Стрічка — шовкова муарова з малиновими та білими смужками.

Нагородженим Хрестом особливих заслуг надається право на першочергове зарахування до вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.

Ілюстрація: 

03-01-nahrudnyi-znak-khrest-osoblyvykh-zasluh

 

Нагрудний знак «За зразкову службу»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України за зразкове виконання обов’язків, підтримання високої бойової готовності, високу професійну майстерність, самовідданість і стійкість.

Знак має вигляд хреста з пучків променів білого металу. У центрі — малий Державний Герб України на синьому тлі, схрещені мечі та дубово-калиновий вінок. Унизу вінка — малинова емалева стрічка з написом «ЗА ЗРАЗКОВУ СЛУЖБУ».

Ілюстрація: 

03-02-nahrudnyi-znak-za-zrazkovu-sluzhbu

Медаль «Залізний хрест»

Нагороджуються військовослужбовці ЗСУ за успішне виконання бойових завдань, проявлені мужність і героїзм під час ведення бойових дій проти ворога України, в антитерористичних заходах та в операціях з підтримання миру і безпеки.

Медаль має вигляд рівностороннього хреста чорної емалі з жовтим окуттям. У центрі — жовта чотирипроменева зірка з блакитним колом і воєнним Тризубом. Хрест з'єднаний з кріпленням у вигляді схрещених мечів. Стрічка — шовкова муарова з жовтими та синіми смужками.

Ілюстрація:  

03-03-medal-zaliznyi-khrest

Медаль «Лицарський хрест»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які з ризиком для життя проявили виняткову хоробрість під час ведення бойових дій проти ворога України, в антитерористичних заходах та в операціях з підтримання миру і безпеки. 

За формою є хрестом з розбіжними кінцями, виготовляється з жовтого металу. Посередині — синій емалевий медальйон із рельєфним Тризубом, накладений на меч і дві схрещені булави білого металу. Стрічка — шовкова муарова з синіми та жовто-синіми смужками.

Ілюстрація

03-04-medal-lytsarskyi-khrest

Медаль «Воєнний хрест»

Нагороджуються офіцери ЗСУ, службова діяльність яких в мирний час і під час воєнного стану визнана винятково корисною.

Медаль являє собою білий емалевий хрест з жовтим кантом на зірці жовтого металу. У центрі — червоний медальйон із дубовим вінком білого металу та воєнним Тризубом. На діагоналях хреста розміщено білі мечі. Стрічка — шовкова муарова з зеленими та багряними смужками.

При повторному нагородженні вручається жовта металева «Гілка дубового листя», яка розміщується на стрічці медалі. Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-05-medal-voiennyi-khrest

Медаль «Хрест доблесті»

Нагороджуються солдати, сержанти і старшини Збройних Сил України за винятково корисну службову діяльність у мирний час і під час воєнного стану.

Медаль має вигляд рельєфного козацького хреста з видовженою нижньою частиною з чорного металу. У центрі — меч і Тризуб з білого металу. Стрічка — шовкова муарова зі смужками багряного, жовтого і синього кольорів.

При повторному нагородженні вручається металева «Гілка дубового листя» кольору хреста, яка розміщується на стрічці медалі. Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-06-medal-khrest-doblesti

Медаль «За поранення»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також особи, звільнені в запас або у відставку із військової служби, які отримали поранення під час захисту державного суверенітету і територіальної цілісності України.

Відзнака виготовляється з патинованої бронзи і має рельєфно-зернисту поверхню. Посередині – Тризуб поверх скошених навхрест мечів, накладених на терновий вінець. На звороті розміщено напис «ЗА ЖЕРТВУ КРОВІ / В БОЯХ ЗА ВОЛЮ / УКРАЇНИ». Стрічка — шовкова муарова зі смужками чорного і пурпурового кольорів.

Медаль вручається разом зі знаком у вигляді стилізованої лаврової гілки: за важке поранення – з білого металу, за легке поранення – з жовтого. Допускається одночасне носіння не більше трьох зображень лаврової гілки.

Ілюстрація:

03-07-medal-za-poranennia

Медаль «Хрест пошани»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за значний особистий внесок у розбудову, розвиток та забезпечення життєдіяльності ЗСУ

Медаль виготовляється з білого металу і має форму козацького хреста з розбіжними кінцями. Посередині розміщено синій медальйон із рельєфним Тризубом, що повторює кокарду часів Української революції 1917–1921 років. Медальйон накладено на схрещені булави з жовтого металу. Стрічка — шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого та поперемінно жовтого і синього кольорів.

Ілюстрація

03-08-medal-khrest-poshany

З 2013 року вручався «Знак пошани». Нагрудний знак мав вигляд рівностороннього хреста з розбіжними сторонами, вкритими малиновою емаллю, і білими променями між ними. В центрі – медальйон жовтого металу з зображенням тризуба на синьому тлі. Над медальйоном розміщено напис «МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ», під ним – лаврові гілки жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками малинового, білого, синього, жовтого кольорів.

Ілюстрація: https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/imgs/14/p398615n345-8.jpg

Медаль «Золотий тризуб»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники ЗСУ за високі результати у бойовій підготовці, вірність присязі, успішне керівництво підлеглими та зразкове виконання обов’язків.

Медаль являє собою жовтий воєнний Тризуб, покладений на медальйон з переплетеного листя та кетягів калини. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками синього і жовтого кольорів.

Ілюстрація

03-09-medal-zolotyi-tryzub

Медаль «За зміцнення обороноздатності»

Нагороджуються старші та вищі офіцери, працівники Збройних Сил України та інші особи за внесок у зміцнення оборони, бойову готовність військ і заслуги перед ЗСУ.

Медаль є стилізованим хрестом з зернистих щитів жовтого металу. Посередині розміщено малиновий медальйон із лавровим вінком білого металу та Тризубом жовтого металу. На діагоналях хреста – рельєфні давньоруські мечі білого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками синього, жовтого і багряного кольорів.

Ілюстрація

03-10-medal-za-zmitsnennia-oboronozdatnosti

Медаль «Зірка військового братерства»

Нагороджуються старші й вищі офіцери, працівники ЗСУ та інші особи за вагомий внесок у підтримання миру та військове співробітництво між збройними силами дружніх держав.

Медаль має вигляд восьмигранної зірки з жовтого металу. У центрі — Земна куля в дубовому вінку з білого металу та воєнний Тризуб жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками синього, сірого і жовтого кольорів.

Ілюстрація

03-11-medal-zirka-viiskovoho-braterstva

Медаль «Захиснику України»

Нагороджуються військовослужбовці, працівники ЗСУ, а також інші особи за зразкове виконання обов’язків та інші заслуги перед Збройними Силами України.

Медаль має форму круглого медальйона, обрамленого дубовим вінком. У центрі розміщено фігуру архистратига Михаїла з вогняним мечем і щитом із Тризубом. Усі елементи виконано з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками синього, жовтого, багряного кольорів.

Ілюстрація

03-12-medal-zakhysnyku-ukrainy

Медаль «За сприяння обороні»

Нагороджуються працівники ЗСУ та інші особи за значний особистий внесок у розвиток Збройних Сил України та плідну співпрацю з Міністерством оборони України.

Медаль має вигляд розширеного хреста з воєнним Тризубом, обвінчаним лавровим вінком. Всі елементи виконані з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками багряного, жовтого, сірого кольорів.

У разі повторного нагородження на стрічці медалі кріпиться металева «Гілка лаврового листя» кольору хреста. Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-13-medal-za-spryiannia-oboroni

Нагрудний знак «За зразкову службу» 

Нагороджуються військовослужбовці ЗСУ за зразкову службу, високу бойову готовність, професіоналізм, самовідданість і стійкість, а також за оцінку «відмінно» за підсумками навчального року.

Знак має вигляд хреста з пучків білих променів. У центрі – тризуб на тлі схрещених мечів і дубово-калинового вінка. Щит герба вкрито синьою емаллю. Внизу – малинова стрічка з написом «ЗА ЗРАЗКОВУ СЛУЖБУ». Мечі, вінок, краї стрічки та літери виконані з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, малинового і синього кольорів.

Ілюстраціяhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/file/imgs/14/p398615n343-7.jpg

Нагрудний знак «За військову доблесть»

Вручається за мужність і відвагу, самовідданість і стійкість у службі, особисті заслуги у підтриманні бойової готовності. 

Нагрудний знак має вигляд хреста із розбіжними сторонами, покритими емаллю темно-червоного кольору, між якими розбіжні промені. Посередині вміщено круглий білий медальйон, накладений на лаврово-дубовий вінок та меч вістрям угору. На медальйоні напис «ЗА ВІЙСЬКОВУ ДОБЛЕСТЬ». Вище розміщено тризуб на синьому щиті. Стрічка– шовкова муарова з поздовжніми смужками синього, жовтого і темно-червоного кольорів.

Ілюстраціяhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/file/imgs/14/p398615n347-9.jpg

Медаль «Хрест Сухопутних військ»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Сухопутних військ ЗСУ за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток Сухопутних військ.

Медаль – фігурний малиновий хрест з подвійною окантовкою жовтого металу. Посередині розміщено синій медальйон із лавровим вінком і Тризубом жовтого металу. На діагоналях хреста схрещені шаблі вістрями вгору. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками оливкового, малинового, жовтого кольорів. 

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-15-medal-khrest-sukhoputnykh-viisk

Медаль «Хрест Повітряних Сил»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Повітряних Сил ЗСУ за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ПС ЗСУ.

Медаль вкрита блакитною емаллю, має форму рівностороннього хреста з розбіжними кінцями. На лицьовій стороні розміщено рельєфний крилатий Тризуб Повітряних Сил із жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками блакитного, темно-синього і жовтого кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-16-medal-khrest-povitrianykh-syl

Медаль «Хрест Військово-Морських Сил»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Військово-Морських Сил Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ВМС ЗСУ. 

Медаль – чорний емалевий хрест з кантом у формі каната та кутами у формі куль із жовтого металу. На вертикальній осі розміщено меч Сагайдачного вістрям угору. Тризуб посередині з’єднано з якорем, жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками білого і блакитного кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-17-medal-khrest-viiskovo-morskykh-syl

Медаль «Хрест Сил спеціальних операцій»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Сил спеціальних операцій Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ССО ЗСУ. 

Хрест складений з чотирьох чорних емалевих щитів. Посередині розміщено емблему Сил спецоперацій: вовкулака у вінку білого металу. На діагоналях — давньоруські мечі білого металу вістрями вгору. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками чорного, сірого і білого кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться білий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-18-medal-khrest-syl-spetsialnykh-operatsii

Медаль «Хрест Сил територіальної оборони»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Сил територіальної оборони Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ТрО ЗСУ. 

Рельєфний хрест з жовтого металу складений зі стилізованих веж. У центрі – синій медальйон із лавровим вінком і Тризубом з жовтого металу. На діагоналях хреста розміщено рельєфні рушниці жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого і синього кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-19-medal-khrest-syl-terytorialnoi-oborony

Медаль «Хрест Сил логістики»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Сил логістики Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток логістики в ЗСУ. 

Медаль має форму ромба. В центрі, вкритому синьою емаллю, розміщено емблему Сил логістики: лицарський обладунок із білого металу. На діагоналях — пірначі жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, темно-синього і білого кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться білий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-20-medal-khrest-syl-lohistyky

Медаль «Хрест Сил підтримки»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Сил підтримки Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток Сил підтримки ЗСУ. 

Медаль – рівносторонній хрест з розбіжними кінцями, вкритий чорною емаллю. У центрі розміщено емблему Сил підтримки: чотири лицарські рукавиці та два схрещені мечі вістрям донизу, з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, чорного, білого кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-21-medal-khrest-syl-pidtrymky

Медаль «Хрест Медичних сил»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Медичних сил Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток медицини в ЗСУ. 

Медаль – ступеневий хрест з червоною емаллю на лапах. У центрі розміщено емблему Медичних сил: обвитий змією меч вістрям донизу, з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, червоного і білого кольорів. 

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться білий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація:

03-22-medal-khrest-medychnykh-syl

Медаль «Хрест Десантно-штурмових військ»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Десантно-штурмових військ Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ДШВ ЗСУ. 

Медаль – прямий рівносторонній хрест, утворений чотирма мигдалеподібними щитами кольору «марун» (темно-бордовий). У центрі розміщено емблему Десантно-штурмових військ жовтого металу.  Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками: кольору «марун» і білою. 

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація:

03-23-medal-khrest-desantno-shturmovykh-viisk

Медаль «Хрест Військ зв’язку та кібербезпеки»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток зв’язку та кібербезпеки в ЗСУ. 

Медаль з білого металу має форму профільованого стрільчастого хреста. У центрі розміщено емблему Військ зв’язку та кібербезпеки – жовту восьмипроменеву зірку в оточенні перехрещених орбіт та блискавок. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого кольору, білого і чорного кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться білий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-25-medal-khrest-viisk-zviazku-ta-kiberbezpeky

Медаль «Хрест ракетних військ і артилерії»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, які проходять службу або працюють у підрозділах ракетних військ і артилерії, за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток РВіА ЗСУ. 

Медаль – козацький хрест із червоної емалі, окантований жовтим металом. У центрі розміщено синій медальйон із лавровим вінком і Тризубом. На діагоналях — гарматні стволи. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого і червоного кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-26-medal-khrest-raketnykh-viisk-i-artylerii

Медаль «Хрест Державної спеціальної служби транспорту»

Нагороджуються військовослужбовці та працівники Державної спеціальної служби транспорту за бездоганну службу, ініціативність, відмінну підготовку та значний внесок у розвиток ДССТ. 

 Медаль – козацький хрест темно-зеленої емалі, окантований жовтим металом. У центрі розміщено воєнний Тризуб над колесом Меркурія. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками темно-зеленого і жовтого кольорів.

При повторному нагородженні на стрічку медалі кріпиться жовтий металевий знак «Зоря». Кількість нагороджень не має перевищувати трьох.

Ілюстрація

03-27-medal-khrest-derzhavnoi-spetsialnoi-sluzhby-transportu

Медаль «Воїн-миротворець»

Нагороджуються військовослужбовці ЗСУ, які не менше 60 діб служили в міжнародних миротворчих місіях ООН, ОБСЄ, ЄС або НАТО, або отримали поранення, захворювання чи травму під час такої служби незалежно від терміну участі.

Медаль має вигляд медальйона білого металу. У центрі розміщене стилізоване зображення Земної кулі у лавровому вінку, підтриманої з різних сторін латними рукавицями. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, синього, сірого, блакитного кольорів.

Повторне нагородження відзнакою не проводиться. У разі участі військовослужбовця у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки декілька разів йому вручається планка білого кольору з назвою країни, в якій проходила операція. Допускається одночасне носіння не більше трьох планок на стрічці медалі.

Ілюстрація

03-28-medal-voin-myrotvorets

Медаль «Ветеран служби»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які зразково виконують військовий обов’язок і мають вислугу 25 або більше календарних років.

Медаль – чотирипроменева зоря з обладунком на арматюрі посередині, все з жовтого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками малинового і сірого кольорів.

Ілюстрація

03-29-medal-veteran-sluzhby

Медаль «20 років сумлінної служби»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов’язок та мають вислугу 20 календарних років.

Медаль – чотирипроменева зоря з обладунком на арматюрі посередині, все з білого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками малинового і сірого кольорів.

Ілюстрація

03-30-medal-20-rokiv-sumlinnoi-sluzhby

Медаль «15 років сумлінної служби»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов’язок та мають вислугу 15 календарних років.

Медаль – чотирипроменева зоря з обладунком на арматюрі посередині, все з жовтого патинованого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками малинового і сірого кольорів.

Ілюстрація

03-31-medal-15-rokiv-sumlinnoi-sluzhby

Медаль «10 років сумлінної служби»

Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов’язок та мають вислугу 10 календарних років.

Медаль – чотирипроменева зоря з обладунком на арматюрі посередині, все з білого патинованого металу. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками малинового і сірого кольорів.

Ілюстрація

03-32-medal-10-rokiv-sumlinnoi-sluzhby

Відзначення медалями «10 років сумлінної служби», «15 років сумлінної служби», «20 років сумлінної служби» та «Ветеран служби» здійснюється з нагоди Дня ЗСУ або при звільненні військовослужбовця з військової служби в запас (відставку) за наявності в нього відповідної вислуги років у календарному обчисленні. За наявності в особи кількох медалей за вислугу років носиться лише вручена останньою.

Особи, які раніше були нагороджені відзнаками Міністерства оборони України – медалями «За сумлінну службу» I, II, III ступенів та «Ветеран військової служби», до нагородження медалями «10 років сумлінної служби», «15 років сумлінної служби», «20 років сумлінної служби» та «Ветеран служби» – не подаються.

Порядок носіння відзнак Міністерства оборони України 

  • Нагрудні знаки носяться з правового боку грудей і розміщуються нижче державних нагород України та інших держав. 
  • Нагрудні знаки носяться в такій послідовності: «Хрест особливих заслуг», «За зразкову службу», інші.
  • За наявності в особи кількох нагрудних знаків носяться не більше трьох.
  • Медалі Міністерства оборони України носяться з лівого боку грудей і розміщуються нижче державних нагород України та інших держав. 
  • Замість нагрудних знаків та медалей нагороджений може носити планки до них, які розміщуються після планок державних нагород України та інших держав.