Почесні нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України
Почесні нагрудні знаки Головнокомандувача ЗСУ — це символи військової доблесті, честі та відданості. Вони вручаються за видатні заслуги військовослужбовцям, працівникам ЗСУ та іноземним громадянам. Кожна нагорода має унікальний дизайн, що відображає її значення. Нагрудні знаки підкреслюють важливість внеску в захист України, розвиток війська та збереження його традицій.
«ХРЕСТ ЗАСЛУГИ»
Вища відзнака Головнокомандувача Збройних Сил України. Нагрудним знаком нагороджуються:
- Військовослужбовці ЗСУ:
- за участь у бойових діях, миротворчих операціях;
за заслуги у захисті суверенітету, керівництві військовими підрозділами чи командуванні під час бойових дій;
за винятковий внесок у зміцнення обороноздатності та розвиток ЗСУ.
- Працівники ЗСУ:
- за заслуги у розвитку Збройних Сил України, включно з внеском у співробітництво, освіту, науку, культуру та соціальну сферу.
- Іноземні громадяни
- за визначний внесок у розбудову ЗСУ, зміцнення співробітництва у військовій, воєнно-технічній, воєнно-науковій сферах.
До нагородження подаються:
- Військовослужбовці, нагороджені знаками «Сталевий Хрест», «Срібний Хрест», «Золотий Хрест» або «Хрест Військова Честь».
- Працівники ЗСУ та інші особи, нагороджені знаком «За сприяння війську».
Нагородження «Хрестом Заслуги» проводиться лише один раз.
Нагрудний знак має форму рівностороннього хреста синьої емалі з розширеними фігурними кінцями. У центрі розміщено синій медальйон із жовтим окантуванням і «військовим тризубом». На діагоналях хреста перехрещуються булави. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками синього і жовтого кольорів.
Ілюстрація:
«ХРЕСТ ХОРОБРИХ»
Нагороджуються військовослужбовці та працівники ЗСУ за героїчні вчинки під час бойових дій або миротворчих операцій.
Нагрудний знак має форму козацького хреста з видовженою нижньою стороною та рельєфним центром. У центрі розміщено ромбоподібний медальйон із Тризубом. Стрічка – шовкова муарова з чергуванням смужок багряного і чорного кольорів.
При повторному нагородженні на стрічці знака кріпиться бронзова накладка «Гілка дубового листя». Кількість нагороджень не може перевищувати трьох.
Ілюстрація:
«СТАЛЕВИЙ ХРЕСТ»
Нагороджуються офіцери Збройних Сил України за планування, організацію та керівництво воєнними діями.
Нагрудний знак має форму хреста з рельєфними сторонами у вигляді ударних частин пірначів. У центрі розміщено медальйон із червоної емалі, обрамлений дубовим вінком жовтого металу. У медальйоні — гербова фігура «Острога» з герба гетьмана Костянтина Острозького. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками сіро-сталевого і багряного кольорів.
При повторному нагородженні на стрічці знака кріпиться срібна накладка «Гілка дубового листя». Кількість нагороджень не може перевищувати трьох.
Ілюстрація:
«СРІБНИЙ ХРЕСТ»
Нагороджуються офіцери Збройних Сил України за успішне планування і реалізацію завдань під час керування особовим складом в бою. У виняткових випадках можуть бути нагороджені рядові, сержанти і старшини ЗСУ, які взяли на себе командування особовим складом під час бойових дій.
Нагрудний знак має форму рівностороннього ограненого хреста зі стрільчастими кінцями. У центрі розміщено ромбічний медальйон з синьої емалі з «військовим тризубом» жовтого металу всередині. На діагоналях перехрещуються пірначі. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками сірого, синього і жовтого кольорів.
При повторному нагородженні на стрічці знака кріпиться срібна накладка «Зоря». Кількість нагороджень не може перевищувати трьох.
Ілюстрація:
«ЗОЛОТИЙ ХРЕСТ»
Нагороджуються рядові, сержанти і старшини Збройних Сил України за мужність і успішне виконання завдань під час бою.
Нагрудний знак має форму рівностороннього ограненого хреста зі стрільчастими завершеннями. У центрі розміщено ромбічний медальйон синьої емалі з жовтим «військовим тризубом» усередині. На діагоналях перехрещені давньоруські мечі. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками темно-червоного і чорного кольорів.
При повторному нагородженні на стрічці знака кріпиться «Гілка дубового листя» золотого кольору. Кількість нагороджень не може перевищувати трьох.
Ілюстрація:
«ХРЕСТ ВІЙСЬКОВА ЧЕСТЬ»
Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України за значний внесок у розвиток сектору національної безпеки й оборони, розбудову ЗСУ, підвищення бойового потенціалу видів, родів військ (сил).
Нагрудний знак має форму білого хреста з розширеними кінцями та жовтою окантовкою. Між його сторонами розміщено зелений лавровий вінок. У центрі — жовтий медальйон із синім шестигранним щитом, на якому зображено герб Війська Запорозького: козака з мушкетом. Щит розміщений на картуші, увінчаному вгорі малим Державним гербом України. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками білого і синього кольорів.
Ілюстрація:
«ЗА СУМЛІННУ СЛУЖБУ»
Нагороджуються військовослужбовці ЗСУ за сумлінну службу, стійкість, вірність бойовому братерству та відданість захисту України. Нагородження можливе лише один раз.
Нагрудний знак за формою є круглою медаллю, обрамленою фігурно складеною стрічкою. На аверсі: синя емаль із жовтим полум’яним хрестом схрещеними мечами вістрями додолу та «військовими тризубами». На стрічці вгорі й унизу — девіз PRO ARIS ET FOCIS («ЗА ВІВТАРІ ТА ВОГНИЩА»). На реверсі: рельєфна стрічка з написом «ЧЕСТЬ, ОБОВ’ЯЗОК, ВІДДАНІСТЬ». Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками темно-синього, світло-сірого, світло-синього і жовтого кольорів.
Ілюстрація:
«КОМБАТАНТСЬКИЙ ХРЕСТ»
Нагороджуються: військовослужбовці Збройних Сил України зі статусом учасника бойових дій при звільненні з військової служби за станом здоров'я; особи, які брали участь у відбитті збройної агресії проти України і вже звільнені з військової служби за станом здоров’я.
Нагородження може бути проведено посмертно. У такому разі «Комбатантський хрест» вручається родичам нагородженого разом із нагрудним знаком «Честь та Пам’ять» на знак поваги до сім’ї загиблого.
«Комбатантський хрест» має форму рівностороннього контурного хреста з Т-подібними кінцями чорної емалі. У центрі розміщено синій круглий медальйон з жовтим «військовим тризубом» усередині. На діагоналях перехрещені давньоруські мечі. Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками жовтого, синього і чорного кольорів.
Ілюстрація:
«ЧЕСТЬ ТА ПАМ’ЯТЬ»
Знак «Честь та Пам’ять» являє собою квітку маку червоної емалі. У центрі розміщено чорний круглий медальйон з «військовим тризубом». На діагоналях квітки – вістря мечів жовтого металу. Квітка спирається на асиметричні листки маку чорної емалі.
Ілюстрація:
«ЗА НЕЗЛАМНІСТЬ»
Вручається військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України, які перебували в полоні.
Нагрудний знак за формою є прямим хрестом з білого оксидованого металу, обрамленим по колу колючим дротом. У центрі на чорному медальйоні – птах Фенікс із жовтого металу, під медальйоном – посріблений меч вістрям донизу. Напис на звороті: «За незламність». Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками пурпурового і чорного кольорів.
Ілюстрація:
«ЗА ЗБЕРЕЖЕНЕ ЖИТТЯ»
Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, які врятувати людське життя під час бойових дій і надзвичайних ситуацій, або інші особи за порятунок життя військовослужбовця чи працівника ЗСУ.
Нагрудний знак має вигляд шестигранної медалі білого металу. На лицьовому боці зображено шестипроменеву «Зірку життя», символ невідкладної медичної допомоги, утворену з санітарних нош. У центрі медалі – посох Асклепія. Напис на зворотному боці: «За збережене життя». Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками темно-червоного, білого і багряного кольорів.
Ілюстрація:
«ЗА СПРИЯННЯ ВІЙСЬКУ»
Нагороджуються працівники Збройних Сил України, волонтери, працівники оборонних підприємств, співробітники наукових і технічних організацій, представники культурної, соціальної, наукової сфер за значний внесок у розвиток ЗСУ; зміцнення співробітництва; популяризацію образу ЗСУ.
Нагрудний знак має вигляд круглої медалі білого металу, обрамленої рельєфним вінком з листя і грон калини. У центрі розміщене погруддя Святої Покрови з рушником та піднятими вгору долонями. У нижній частині перехрещені козацькі шаблі. Напис на звороті: «ЗА СПРИЯННЯ ВІЙСЬКУ». Стрічка – шовкова муарова з поздовжніми смужками білого і жовтого кольорів.
Ілюстрація: