Перейти до головного вмісту

Поширені питання медіа

Акредитація 

П: Що таке акредитація ЗСУ? 

В: Акредитація від Збройних Сил України дає право працівникам медіа виконувати редакційні завдання і здійснювати журналістську діяльність у районах ведення бойових дій та на військових об’єктах у тилу. 

 


П: Для чого ЗСУ акредитують медіа? 

В: Акредитуючи журналістів, Збройні Сили України створюють умови для донесення оперативної та об’єктивної інформації про російсько-українську війну. Водночас ЗСУ вживають заходів, необхідних для підтримання безпеки бойових операцій, збереження життя і здоров’я журналістів і військових. 

 


П: Хто може отримати акредитацію? 

В: Отримати акредитацію може представник медіа або блогер, зареєстрований як суб’єкт у сфері онлайн-медіа в порядку, передбаченому Законом України «Про медіа». 

 


П: Який термін дії акредитації? 

В: Акредитація здійснюється на строк до 12 місяців. 

 


П: Що відбувається після відправлення запиту на отримання акредитації? 

В: Дані журналіста перевіряють відповідні державні установи України. За результатами перевірки працівнику медіа надають прескарту або повідомляють про відмову в акредитації, надаючи обґрунтування такого рішення. 

 


П: Скільки часу треба очікувати на рішення щодо акредитації? 

В: За наявності необхідного пакету документів для акредитації відповідь може бути надана впродовж орієнтовно 10-15 днів. У разі необхідності додаткової перевірки відповідними державними органами термін може бути подовжено. 

 


П: Як можна перевірити статус акредитації? 

В: Для перевірки статусу акредитації звертайтеся на [email protected] або за телефоном +380894201864 

 


П: За яких умов представник медіа може бути позбавлений акредитації? 

В: Підставою для припинення акредитації може бути відмова дотримуватися Правил роботи представника медіа в районі бойових дій або їх порушення, а також передача прескарти іншій особі. 

 


П: Що таке прескарта? 

В: Це персоналізований документ встановленого зразка, який підтверджує наявність у представника медіа акредитації від ЗСУ. Надсилається Головним управлінням комунікацій Збройних Сил України в електронному форматі на email представника медіа після проходження ним процедури акредитації̈. 

 


П: Як отримати акредитацію? 

В: Заповніть форму за посиланням та надішліть на електронну адресу [email protected] копії таких документів:  

  • ID-картка або 1-3 сторінки паспорта;  

  • посвідчення представника медіа (не є обов’язковим для фіксерів / зареєстровані блогери подають копію підтверджувального документа, виданого Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення);  

  • подання з клопотанням надати акредитацію;  

  • фото особи високої роздільної здатності. 


П: Як діяти в разі втрати прескарти? 

В: Негайно зверніться за телефоном tel:+380894201864 або напишіть на електронну адресу [email protected], щоб отримати інструкції щодо подальших дій. 

 

  

Запит на роботу в районах бойових дій 

П: Куди подавати запит на роботу в районах бойових дій? 

В: Запит на роботу в зоні бойових дій надсилається органу зв’язків з громадськістю відповідного угруповання військ (дивіться в розділі «Контакти»). 

 


П: Навіщо подавати запит, якщо вже є акредитація? 

В: Збройні Сили України мають переконатися, чи дозволяє оперативна обстановка в цьому районі роботу представників медіа. 

 


П: Військовослужбовці ЗСУ запросили представників медіа до себе на позиції. Чи потрібна їм акредитація і запит на роботу в районі бойових дій? 

В: Робота представників медіа в зоні бойових дій можлива лише за наявності акредитації від ЗСУ та погодження підрозділу зв’язків з громадськістю відповідного оперативно-стратегічного (оперативно-тактичного) угрупування військ. Працюючи в районі бойових дій, представник медіа зобов’язаний дотримуватися Правил роботи. 

 


П: Який термін подання запиту на роботу в районах бойових дій? 

В: Запит слід надсилати не пізніше ніж за три робочі дні до запланованої дати відвідування. 

 

  

Робота в районах бойових дій 

П: У яких районах бойових дій можуть працювати медіа? 

В: Командування оперативно-стратегічних угрупувань військ ЗСУ поділяють райони своєї відповідальності на зелену, жовту та червону зони. 

  • У зеленій зоні медіа можуть працювати без супроводу пресофіцера або іншої посадової особи ЗСУ.  

  • У жовтій зоні медіа можуть працювати без супроводу лише в громадських місцях, до яких є вільний доступ цивільного населення. 

  • Робота медіа в червоній зоні може бути дозволена як виняток за клопотанням Міністерства оборони України або Генерального штабу Збройних Сил України. 


П: Як дізнатися, до якої зони належить населений пункт, де я планую працювати? 

В: Зверніться до Головного управління комунікацій Збройних Сил України або до пресцентру оперативно-стратегічного угрупування військ Збройних Сил України (розділ «Контакти»). 

 


П: Яку відповідальність несуть ЗСУ за життя і здоров’я представників медіа? 

В: Збройні Сили України не несуть безпосередньої відповідальності за життя і здоров’я представників медіа. Однак у разі такої загрози Збройні Сили України нададуть журналісту захист, екстрену медичну допомогу та евакуацію до медичного закладу. 

 


П: Як регулюється робота медіа в районах бойових дій? 

В: Для підтримання операційної безпеки посадові особи ЗСУ в деяких випадках можуть обмежувати фото- і відеозйомку. Підрозділи безпеки операцій також мають право попередньо переглядати відзняті фото- та відеоматеріали та просити видалити їх з носіїв даних у разі потреби. 

Під час роботи в червоній зоні представники медіа зобов’язуються надати зібрані фото- та відеоматеріали для перегляду на наявність інформації, що може становити інтерес для ворога, а також погодити їх поширення та оприлюднення з посадовою особою ЗСУ. 

 


П: Яку відповідальність несуть представники медіа за розголошення таємної інформації? 

В: Залежно від змісту поширеної інформації, мотивів та наслідків її поширення, можливе позбавлення волі від 3 до 12 років. Якщо в таких діях встановлено ознаки державної зради, можливе довічне позбавлення волі з конфіскацією майна (статті 111 та 114-2 Кримінального кодексу України).