- Головна
- Забезпечення житлом військовослужбовців ЗСУ та їх родин
Забезпечення житлом військовослужбовців ЗСУ та їх родин
Питання забезпечення житлом військовослужбовців та членів їхніх родин, включаючи звільнених, регулюється чинним законодавством і здійснюється за рахунок державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які проходять службу далеко від місця постійного проживання, надається службове житло. Це тимчасове житло, яке вони можуть використовувати протягом служби. Після закінчення служби це житло підлягає поверненню державі або звільненню.
Військовослужбовці мають право стати на чергу для отримання постійного житла від держави. Черга формується на підставі заяв військових і залежить від наявності вільних житлових фондів.
У випадках, коли держава не може забезпечити житлом, передбачено виплату грошової компенсації. Військовослужбовці можуть використати ці кошти для придбання житла самостійно. Сума компенсації залежить від регіону та кількості членів сім'ї.
Грошова компенсація виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній). Конкретний розмір компенсації за піднайом щороку визначається з огляду на наявний фінансовий ресурс, передбачений в кошторисі Міноборони для цієї виплати на відповідний бюджетний період.
З 1 січня 2024 року розмір виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил України за піднайом ними житлових приміщень встановлюється:
- у Києві — 4560 гривень на місяць;
- в обласних центрах — 3420 гривень на місяць;
- в інших населених пунктах — 2280 гривень на місяць.
За наявності у військовослужбовців трьох і більше членів сім’ї розмір компенсації збільшується у 1,5 рази.
Грошова компенсація виплачується починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту військовослужбовця (незалежно від тривалості розгляду такого рапорту, перевірки інформації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім’ї на праві власності, перевірки житлових умов).
З 2024 року для військовослужбовців, які претендують на компенсацію за піднайом житла, спрощено процес подання документів. Основні зміни стосуються зменшення бюрократичних вимог:
- не потрібно надавати довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Перевірка права власності тепер здійснюється командирами військових частин;
- скасовано вимогу подання довідки про реєстрацію місця проживання;
- обов’язок збору деяких документів перекладено на командирів або відповідальні підрозділи, що спрощує процедуру для військовослужбовців.
Ці нововведення дозволяють значно полегшити процес отримання компенсації та розширити коло військовослужбовців, які мають право на неї.
Для отримання грошової компенсації військовослужбовці разом з рапортом подають такі документи:
- копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім’ї;
- копії документів, що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та членів його сім’ї;
- інформацію (витяг, інформаційну довідку) з бюро технічної інвентаризації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім’ї на праві власності у населеному пункті за поточним місцем проходження військової служби;
- копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки;
- належним чином завірену копію довідки про забезпечення житлом з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом СБУ, розвідувальними органами, Держприкордонслужби, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужби, МОН, ДКА, Управління державної охорони (крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження);
- для осіб, житло яких зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації - акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, складений відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981), та/або відомості з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
- Якщо у військовослужбовця або членів його сім'ї є житло, яке відповідає санітарним і технічним вимогам, а площа житла відповідає мінімальним нормам, визначеним законодавством. Також компенсація не надається, якщо військовослужбовець забезпечений службовим житлом або постійним житлом, за яке вже отримав грошову компенсацію. Це стосується й тих, хто проживає в спеціально обладнаній казармі або гуртожитку неподалік від місця служби, що дозволяє своєчасно прибувати на службу.
- Якщо військовослужбовець не здав службове житло (включаючи гуртожитки) за попереднім місцем служби, за винятком тих, хто прибув з тимчасово окупованих територій або з районів, де органи державної влади не виконують свої функції або виконують їх частково.
- Якщо військовослужбовець штучно погіршив свої житлові умови, наприклад, через обмін житла, його пошкодження або руйнування, продаж житлового будинку або частини будинку, або якщо житлове приміщення використовувалося для господарської діяльності. У таких випадках компенсація не виплачується протягом п'яти років після цих дій.
Більше про порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил України можна прочитати у відповідній постанові КМУ.