Перейти до головного вмісту

Збір біологічних даних військовослужбовців - як працює нова ініціатива Міноборони

Збір біологічних даних військовослужбовців - як працює нова ініціатива Міноборони

Міністерство оборони налагодило процес відбору зразків біологічного матеріалу військовослужбовців. Це сприяє створенню цілісної бази даних біологічної інформації, дає змогу оперативно реагувати у надзвичайних ситуаціях та забезпечує ідентифікацію захисників у випадках зникнення безвісти. 

Під час воєнного стану відбір зразків біологічного матеріалу військових є обов’язковим. Він здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» від 9 липня 2022 року та «Порядку відбору біологічного матеріалу у військовослужбовців та його зберігання», затвердженого наказом Міноборони від 28.07.2023 № 438.

Для відбору біологічного матеріалу використовується простий неінвазійний метод забору букального епітелію (клітин внутрішньої поверхні щік) за допомогою аплікатора. Процедура безпечна та здійснюється з дотриманням національних стандартів.

«Для обліку та зберігання біологічних зразків створено Центр обліку геномної інформації, який вже функціонує. Центр забезпечений необхідними ресурсами та укомплектований особовим складом», – зазначив майор медичної служби Дмитро Самофалов, т.в.о. директора Департаменту охорони здоров’я Міноборони. 

Міноборони також налагодило процеси, які забезпечують повний цикл виконання вимог Закону. Зокрема, організовано процеси відбору біологічних зразків у військових частинах, навчальних центрах та територіальних центрах комплектування і соціальної підтримки; забезпечено облік і зберігання відібраних зразків; організовано передачу даних представникам Міністерства внутрішніх справ України в межах кримінальних проваджень.

Для відбору біологічного матеріалу військовослужбовцю потрібно:

  • написати заяву про відбір біологічного матеріалу зі згодою на обробку персональних даних;
  • посвідчити свою особу та заповнити реєстраційну картку;
  • пройти інструктаж;
  • самостійно, але у присутності та під контролем уповноваженої особи, здійснити відбір зразків біологічного матеріалу.

Отримані дані будуть збережені та обліковані в журналі реєстрації відібраного біологічного матеріалу. 

Міноборони також активно співпрацює з  міжнародними гуманітарними організаціями щодо передачі в якості благодійної допомоги систем відбору біозразків. Як результат – протягом 2024-2025 років оборонне відомство отримало від міжнародних партнерів обладнання, кількість якого покриває майже половину загальної потреби відомства. 

Для інформування військовослужбовців про важливість та переваги відбору біологічних зразків Міноборони провело комунікаційну стратегію. Завдяки цьому станом на сьогодні загальна кількість відібраних біологічних зразків військовослужбовців збільшилася у понад вісім разів порівняно з даними станом на кінець березня.

Наразі Міноборони напрацьовуються пропозиції щодо нормативного врегулювання і організації процесів ідентифікації військовослужбовців за біометричними (дактилоскопічними) та стоматологічними даними.

Теги