Перейти до головного вмісту

Від запчастин «радянських» літаків до F-16, Mirage та ASC 890 – робота Коаліції Повітряних сил

Коаліція Повітряних сил забезпечує перехід української авіації на літаки західного зразка

Коаліція Повітряних сил, яка забезпечує перехід української авіації на літаки західного зразка, була створена в межах роботи Рамштайн 2.0 – Контактної групи з питань допомоги України.

Потреба замінити радянський парк тактичних літаків на платформу західного багатоцільового винищувача опрацьовувалася ще задовго до повномасштабного вторгнення. Серед варіантів розглядалися шведські Gripen, американські F-15/F-16 та французькі Rafale. Нарешті в травні 2023 року було створено Коаліцію Повітряних Сил, що стало початком реалізації цього важливого завдання.

Наразі вона налічує 14 учасників (Бельгія, Велика Британія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Франція, Чехія, Швеція) на чолі з державами-лідерами Коаліції (Данія, Нідерланди та США). Розглядають можливість участі також Фінляндія та Греція.

Метою Коаліції є не лише забезпечення України літаками західного зразка та авіаційними засобами ураження до них, а й підготовка українських пілотів, механіків, інженерів, іншого персоналу для обслуговування літаків. Ці дії спрямовані на розбудову та розвиток Повітряних Сил ЗС України, забезпечення переходу авіаційного парку на нові зразки західної авіації й головне – забезпечення взаємосумісності з авіацією НАТО.

«Наші пілоти демонструють свої навички та ефективність західної авіації в українському небі. Для відбиття російських атак і здобуття переваги в небі ми потребуємо більше літаків. Працюємо з партнерами над цим та очікуємо їх відповідні рішення щодо передачі більшої кількості платформ для досягнення кінцевої мети – сумісності нашої та їхньої авіації», – наголосив заступник міністра оборони України з європейської інтеграції Сергій Боєв.

Робота Коаліції забезпечує також підтримку вже наявного в Україні озброєння та техніки. Ще до створення ініціативи, Словаччина та Польща одними з перших передали Україні великі пакети запасних частин до радянських літаків та винищувачі МіГ-29. 

Про передачу літаків F-16 вже оголосили Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія. Перші з них Україна вже отримала у 2024 році від Данії та Нідерландів. Також Франція анонсувала передачу Україні винищувачів Mirage у 2025 році. 

Наразі опрацьовується механізм щодо передачі двох літаків дальнього радіолокаційного виявлення ASC 890, про надання яких Швеція оголосила в травні 2024 року, та перенавчання авіаційного персоналу для їх  застосування та обслуговування. 

Більшість держав Коаліції Повітряних сил продовжує навчання українських пілотів на літаках F-16 та інших анонсованих літаках.

Робота Коаліції Повітряних сил не є публічною через чутливість інформації, тому про більшість рішень стає відомо постфактум. 

Загалом, в межах роботи Контактної групи з питань допомоги Україні утворили вісім коаліцій спроможностей: Коаліцію Повітряних сил, Коаліцію інтегрованої ППО та ПРО, Коаліцію морських спроможностей, Коаліцію дронів, ІТ Коаліцію, Коаліцію артилерії, Коаліцію бронетанкової техніки та маневреності та Коаліцію розмінування.

9 січня 2025 року керівники оборонних відомств 14 держав-лідерів узгодили дорожню карту Коаліції Повітряних сил та інших семи коаліцій. Це сталося під час засідання Групи лідерів коаліцій спроможностей в межах Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн»).

Теги

  • Міжнародна допомога
  • Міжнародне співробітництво
  • Озброєння і техніка