Вдосконалення меддопомоги захисникам: як відбувається супровід поранених на догоспітальному етапі

Міністерство оборони України продовжує працювати над підвищенням якості медичної допомоги пораненим військовослужбовцям. Один із важливих аспектів – забезпечення повноцінного обліку та передачі медичних даних на догоспітальному етапі.
Для цього оборонне відомство впровадило нові форми первинної облікової документації: «Первинну медичну картку» та «Картку постраждалого».
«Ці документи фіксують всі етапи надання медичної допомоги військовим – від місця події до госпіталізації, а також дають змогу створити цілісну систему медичного супроводу та обліку постраждалих», – зазначив майор медичної служби Дмитро Самофалов, т.в.о директора Департаменту охорони здоров'я Міноборони.
Оборонне відомство детально пояснює, що таке «Первинна медична картка» та «Картка постраждалого».
«Первинна медична картка»
Це медичний документ, що підтверджує факт надання медичної допомоги на догоспітальному етапі. Картка має супроводжувати військового на всіх етапах його лікування та використовується для звітності.
Її заповнюють у разі травми (поранення), хвороби або ураження військовослужбовців, що призвело до неможливості виконувати функціональні обов’язки або тимчасового вибуття військового зі строю.
Картку ведуть медичні працівники у військових частинах та установах. Якщо допомога надавалася військовому амбулаторно чи стаціонарно – форма не заповнюється.
У первинній медичній картці має бути вказано:
- особисті дані військового
- найменування підрозділу, до якого він належить
- характер поранення або травми
- час надходження до стабілізаційного пункту, передового хірургічного відділення тощо
- обсяг допомоги, наданої на шляху евакуації тощо.
Цей документ є важливим у низці ситуацій:
Під час службового розслідування обставин поранення (травмування), проходження ВЛК, огляду експертними командами оцінки повсякденного функціонування (ЕКОПФО), для оформлення виплат (як додаткової винагороди до 100 000 грн, так і одноразової допомоги у разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності).
- У випадках, коли військова частина не була повідомлена про лікування бійця і помилково вважала його таким, що самовільно залишив частину (СЗЧ) – первинна медична картка та інші медичні документи допоможуть прояснити ситуацію.
Зараз триває технічна підготовка до ведення форми первинної облікової документації № 001/о «Первинна медична картка» через інформаційно-комунікаційну систему «Медична інформаційна система Збройних сил України». Також проводиться навчання особового складу з правильного заповнення.
«Картка постраждалого»
Заповнюється безпосередньо на місці під час надання тактичної догоспітальної допомоги у разі травми або поранення. Вона містить дані про стан пораненого, надану допомогу та іншу важливу інформацію.
Картка входить до складу індивідуальної аптечки (АМЗІ). Її заповнює той, хто надає допомогу, та передає разом з пораненим для подальшої евакуації. Ведення картки постраждалого є обов’язковим. Дані, які містяться в ній, є джерелом інформації при заповненні первинної медичної картки. На зараз ведення картки здійснюється у паперовій формі.
Обидві картки – «Первинна медична картка» та «Картка постраждалого» – відіграють важливу роль для забезпечення безперервного збору та передачі інформації від місця події до госпіталізації.
На основі цих даних формується централізований реєстр постраждалих (травмованих, хворих, уражених), яким надається медична допомога на догоспітальному етапі.
Створення такого реєстру дозволить:
- ухвалювати рішення на основі повних медичних даних
- покращити якість допомоги завдяки обробці, аналізу та узагальненню отриманої інформації
- ефективніше планувати ресурси та подальші дії у сфері військової медицини.
Розвиток системи збору, аналізу інформації та формування даних – це постійний процес, що вимагає співпраці та залучення всіх сторін, які беруть участь у наданні допомоги, задля покращення надання медичної допомоги нашим захисникам.
Які нормативно-правові акти регулюють «Первинну медичну картку» та «Картку постраждалого».
Наказ Міністерства оборони України від 31.12.2024 № 879 «Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовуються під час надання тактичної догоспітальної допомоги та медичної допомоги на догоспітальному етапі під час ведення воєнних (бойових) дій та підготовки сил безпеки і сил оборони до застосування за призначенням». У документі викладено:
1) форму первинної облікової документації № 001/о «Первинна медична картка»
2) інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 001/о «Первинна медична картка»
3) форму первинної облікової документації № 002/о «Картка постраждалого»
4) інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 002/о «Картка постраждалого».
Теги
- Медицина