Постачання зброї і створення спільних виробництв – робочий візит генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка до Норвегії
Під час робочого візиту до Норвегії заступник Міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк зустрівся норвезькими урядовцями, парламентарями, представниками бізнесу та обговорив військове співробітництво між країнами.
З початку 2024 року уряд Норвегії відкрив для України можливість купувати зброю напряму у підприємств норвезького ОПК.
«Україна дуже зацікавлена як у закупівлі зброї для своїх потреб у норвезьких підприємств ОПК, так і у створенні спільних виробництв окремих зразків ОВТ на українській території. Норвезькі компанії виробляють високотехнологічну зброю, яка буде ефективною ще багато років», – сказав генерал-лейтенант Іван Гаврилюк під час зустрічі з норвезькими урядовцями.
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере зазначив, що війна росії проти України стала найбільшим викликом політиці безпеки сучасності.
«Українці борються за своє виживання та свободу. Їхня оборона – це також і наша боротьба. Це боротьба за демократичні цінності та європейську безпеку. Тому Норвегія й надалі підтримуватиме Україну», – сказав він.
2 лютого уряд Норвегії презентував парламенту країни звіт та план подальшої багатомільярдної допомоги Україні в рамках програми Нансена, яка охоплює як військову, так і гуманітарну сфери. Цей пакет допомоги – безпрецедентний, оскільки є найбільшим в історії Норвегії за обсягом допомоги країні, яка перебуває у стані війни.
Під час заходу Іван Гаврилюк подякував Норвегії за масштабну підтримку у боротьбі проти російської агресії.
«Норвегія зробила багато для того, щоб наше військо було сильнішим у боротьбі з агресором. Українці вдячні народу Норвегії за потужну політичну, гуманітарну підтримку та військову допомогу», – сказав заступник Міністра оборони України.
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам нагадав, що серед іншого, Норвегія уже передала Україні артилерійські засоби, бронетехніку, танки, обладнання для розмінування: «Разом із Великою Британією ми підтримуємо Україну у розбудові її берегової та морської оборони. Крім того, інструктори Збройних сил Норвегії здійснюють навчання українських військовослужбовців у Великій Британії, Німеччині та Литві».
Іван Гаврилюк наголосив, що довготривалі програми наших партнерів, які включають оборонні пакети та бюджетну підтримку, мають вирішальне значення для українського народу.
«Будь-яка допомога, надана партнерами, важлива для України, але зараз ми найбільше потребуємо зброї і боєприпасів. Ми хочемо жити у вільній, демократичній і мирній країні – для цього ми мусимо воювати і перемогти агресора», – сказав Іван Гаврилюк під час виступу у парламенті Норвегії.
Довідково: У лютому 2023 року парламент Норвегії ухвалив рішення щодо підтримки України – програму Нансена. Вона названа на честь лауреата Нобелівської премії миру Фрітьйофа Нансена – в пам’ять про його видатну гуманітарну діяльність в Україні сто років тому.
Програма Нансена передбачає виділення Україні 75 мільярдів норвезьких крон (понад 260 мільярдів гривень) протягом 2023–2027 років. Це включає військову підтримку, гуманітарну допомогу, фінансування для цивільної інфраструктури, а також для підтримки відбудови країни, коли це стане можливим.
2023 року 7,5 мільярда норвезьких крон виділили на цивільну підтримку, ще 7,5 мільярда – на військову допомогу Україні.
Значна цивільна підтримка Норвегії допомагає виплачувати зарплати українським працівникам системи шкільної освіти, швидкої допомоги, пожежникам, держслужбовцям. Також від початку широкомасштабного вторгнення Норвегія надала 3,5 мільярда норвезьких крон на закупівлю газу, ремонт критичної інфраструктури та роботу електроенергетичних компаній України.
На фото: Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере на зустрічі з українською делегацією на чолі з генерал-лейтенантом Іваном Гаврилюком. Фото МЗС Норвегії
Теги
- Міжнародне співробітництво