Перейти до головного вмісту

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які перебувають у полоні, є заручниками, інтерновані в нейтральних державах або зникли безвісти

Міністерство оборони України роз’яснює порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовця у разі захоплення його в полон або зникнення безвісти

Міністерство оборони України роз’яснює порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовця у разі захоплення його в полон або зникнення безвісти.

Виплати призначаються не автоматично, а конкретним людям. Насамперед це може бути особа або декілька осіб, яких військовослужбовець завчасно вказав у особистому розпорядженні.

p-mia-14jul-ws02

Якщо такого розпорядження немає, виплати можуть отримати: 

Особи першої черги, крім тих осіб, які одержують аліменти (у разі відсутності особистого розпорядження):

  • дружина/чоловік
  • неповнолітні діти
  • діти з інвалідністю з дитинства незалежно від віку
  • батьки, яких не позбавлено батьківських прав.

Особи другої черги, законним представником яких є військовослужбовець та у разі відсутності особистого розпорядження та осіб першої черги:

  • повнолітні діти
  • рідні брати/сестри.

Важливо! Виплати не здійснюються, якщо військовослужбовець добровільно здався в полон, самовільно залишив військову частину або в разі його дезертирства.

Як військовослужбовцю скласти особисте розпорядження

p-mia-14jul-ws03

Це документ, який дає можливість військовослужбовцю самостійно визначити осіб (включаючи себе або нікого), яким він надає право на отримання грошового забезпечення, у розмірі частки, яку військовослужбовець зазначить у відсотках. 

Також військовослужбовець має право у будь-який час за власним бажанням замінити особисте розпорядження на нове або скасувати його. В такому разі у новому особистому розпорядженні обов’язково робиться запис про скасування дії попереднього.

Для оформлення особистого розпорядження військовослужбовцю необхідно: 

  1. Написати заяву у довільній письмовій формі
  2. Завірити власний підпис на заяві у командира частини або в нотаріуса
  3. Віддати на зберігання/долучення до особової справи у військовій частині. (у разі якщо підпис завіряє командир частини – в одноденний термін; нотаріус – у 30-денний термін).

Виплати грошового забезпечення не здійснюються:

  • особам, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору
  • громадянам російської федерації або республіки білорусь, а також особам, які постійно проживають на території цих країн.

p-mia-14jul-ws04

Які документи і куди потрібно подати для здійснення виплати 

Після того, як військовослужбовця наказом командира частини оголошено захопленим у полон або зниклим безвісти, документи слід подати до будь-якого зручного за місцем розташування ТЦК та СП, незалежно від місця реєстрації.

p-mia-14jul-ws05

Необхідні документи: 

  1. Заява із зазначеною в ній назвою банку та номером поточного рахунку в форматі IBAN для перерахунку коштів
  2. Копія паспорту або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземця – копія паспортного документу або документу, що посвідчує особу без громадянства)
  3. Копія картки платника податків РНОКПП (ідентифікаційного коду)
  4. Копії документів, що підтверджують родинні зв’язки:
    1. для дружини/чоловіка – свідоцтво про шлюб або копія витягу з ДРАЦС про державну реєстрацію шлюбу
    2. для дитини – свідоцтво про народження або копія витягу з ДРАЦС про державну реєстрацію народження
    3. для батьків – свідоцтво про народження військовослужбовця або копія витягу з ДРАЦС про державну реєстрацію народження (у разі позбавлення батьківських прав – рішення суду про поновлення таких прав).
  5. Копії документів, що підтверджують:
    1. призначення особи опікуном (піклувальником) або усиновлювачем малолітньої (неповнолітньої) дитини військовослужбовця – для виплати особі, яка є законним представником таких дітей
    2. призначення військовослужбовця опікуном (піклувальником) або усиновлювачем повнолітніх дітей, рідних братів (сестер) – для виплати повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам)
    3. встановлення інвалідності – для виплати дітям з інвалідністю з дитинства незалежно від віку.

Процес отримання виплат

p-mia-14jul-ws06

Подання заяви на виплату з документами здійснюється до будь-якого зручного за місцем розташування ТЦК та СП. Туди ж можна звернутися за консультацією.

ТЦК та СП забезпечує долучення до заяви на виплату копії наданих заявником документів, відповідних повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану, завіряє встановленим порядком ці копії документів, формує з цих документів файл PDF, підписує електронним підписом та подає через СЕДО до військової частини.

Розгляд заяви з документами та прийняття рішення у військовій частині відбувається протягом 15 днів з дня отримання заяви.

У разі позитивного рішення, виплати відбуваються щомісячно (в поточному місяці за минулий) шляхом зарахування на банківський рахунок, який було вказано в заяві.

Розмір виплат

p-mia-14jul-ws07

Загальна сума виплати розраховується з суми щомісячного грошового забезпечення військового та інших видів виплат, включаючи щорічні виплати для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення тощо –після утримання аліментів та інших обов’язкових відрахувань, які встановлені законом.

Хто отримує виплати

За наявності особистого розпорядження:

  • особа, на користь якої складено особисте розпорядження – у розмірі зазначеної в такому розпорядженні частки.

У разі відсутності особистого розпорядження:

  • особи першої черги – рівними частками від 50% загальної суми (решта 50% зберігаються (депонуються) за військовослужбовцем)
  • особи другої черги – рівними частками від 20% загальної суми (решта 80% зберігаються (депонуються) за військовослужбовцем).

Право на отримання грошового забезпечення військовослужбовця починається з дати захоплення військовослужбовця у полон або зникнення безвісти, що оголошується відповідним наказом командира частини.

p-mia-14jul-ws08

Виплати припиняються з дня звільнення військовослужбовця з полону, дня з’ясування обставин щодо можливої добровільної здачі військовослужбовця у полон, з дати актового запису про смерть військовослужбовця, що оголошується відповідним наказом командира частини. 

У разі звільнення з полону все збережене (депоноване) грошове забезпечення виплачується військовослужбовцю, у разі смерті – включаються до складу спадщини.

Увага! Наявність адвокатів, довірених осіб тощо жодним чином не впливає на терміни розгляду заяв на виплати та їх розмір.

Теги

  • Відсіч агресору