Patriot, SAMP-T, IRIS-T: як Коаліція інтегрованої ППО та ПРО допомагає Україні захищати небо
![Мета Коаліції – спільна скоординована допомога у забезпеченні поточних потреб протиповітряної та протиракетної оборони](https://s3.eu-west-1.amazonaws.com/mod.gov.ua-statics-bucket/p-anti-air-17feb-ws0102-051708a9eb.webp)
У лютому 2024 року 15 країн у Брюсселі створили Коаліцію інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони та підписали відповідну декларацію.
Це рішення дозволило Україні бути ефективнішою на полі бою, а також посилити захист цивільного населення та об’єктів критичної інфраструктури.
Мета Коаліції – спільна скоординована допомога у забезпеченні поточних потреб протиповітряної та протиракетної оборони держави та розвиток інтегрованої та взаємосумісної з НАТО системи ППО та ПРО.
Німеччина та Франція – держави-лідери Коаліції. Також до неї долучилися Бельгія, Данія, Велика Британія, Греція, Італія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Польща, Словенія, Іспанія, Туреччина, США.
Основні напрями діяльності коаліції:
- Побудова інтегрованої системи ППО та ПРО.
- Надання систем та боєприпасів.
- Підготовка особового складу.
Держави-учасниці Коаліції передають такі системи, як PATRIOT, SAMP-T, NASAMS, IRIS-T, HAWK, CROTALE тощо, а також зенітні керовані ракети до них.
Партнери у тісній координації з Україною забезпечують підготовку особового складу для застосування цих систем та їх своєчасний ремонт і обслуговування.
Також спільно реалізується низка програм та проєктів, наприклад FrankenSAM, який дозволяє інтегрувати західні ракети RIM-7 до радянських комплексів «БУК-М1».
Також Німеччина як співлідер Коаліції започаткувала «Німецьку ініціативу з підтримки ППО для України». Це фінансовий механізм збору коштів, за допомогою якого німецька сторона здійснює закупівлі засобів ППО для передачі Україні в якості міжнародної військової допомоги. Завдяки цій ініціативі вже зібрано близько 1 млрд євро.
Загалом у межах роботи Контактної групи з питань допомоги Україні утворили вісім коаліцій спроможностей: Коаліцію Повітряних Сил, Коаліцію інтегрованої ППО та ПРО, Коаліцію морських спроможностей, Коаліцію дронів, ІТ-Коаліцію, Коаліцію артилерії, Коаліцію бронетанкової техніки та маневреності та Коаліцію розмінування.
9 січня 2025 року керівники оборонних відомств 14 держав-лідерів та України узгодили дорожні карти розвитку спроможностей усіх коаліцій. Це відбулося під час засідання Групи лідерів коаліцій спроможностей в межах Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн»).
Теги
- Міжнародне співробітництво