Перейти до головного вмісту

Міністерство оборони України розробляє механізм захисту осіб, які стали жертвами сексуальних домагань

У рамках публічних консультацій, присвячених проєкту Інструкції з питань протидії сексуальному насильству, заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова наголосила на важливості створення дієвого механізму захисту жертв сексуальних домагань. Цей проєкт було розроблено в рамках Національного плану дій заходів з виконання Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року.

Виступаючи на заході Наталія Калмикова підкреслила: «Це одна з основних змін, які мають відбутися в секторі безпеки та оборони. Для розробки цього документу ми залучили багатьох фахівців, представників правоохоронних органів та міжнародних партнерів. В Міністерстві оборони створено Центральне управління захисту прав військовослужбовців, яке має окремий відділ з питань гендерної рівності. Всі ці заходи спрямовані на те, щоб, врешті-решт, ми вийшли не на декларативний, а на дієвий механізм, який захищатиме осіб, які стали жертвами протиправних дій у цій сфері. Ми маємо після продуктивної дискусії прийти до того рішення, яке оптимально працюватиме на безпеку людей. Кожна людина має відчувати себе захищеною і важливою, адже це те, чим ми відрізняємося від росіян».

Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко додала: «Нам потрібен цей документ для того, щоб Україна була готова реагувати не тільки на дискримінацію і сексуальні домагання, але й на сексуальне насильство, яке пов’язане з конфліктом. Ми маємо забезпечити, щоб принципи недоторканності і свободи, людської гідності переходили на практичний рівень реалізації. Дуже важливо, що така робота проведена. Хочеться, щоб цей документ дійсно працював і ми сьогодні маємо запропонувати шляхи, які допоможуть вирішити проблеми».

Під час зустрічі учасники обговорили механізми протидії та реагування на правопорушення, пов’язані з сексуальним домаганням, насильством або дискримінацією за ознакою статі, а також правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості. Активну дискусію викликав запропонований загальний алгоритм дій при поданні звернення постраждалої особи та подальша його реалізація. Учасники також надали свої пропозиції щодо прав та обов’язків осіб, які беруть участь у цьому процесі.

Заступник керівника Центрального управління захисту прав військовослужбовців Тарас Безпалий звернув увагу на особливості реагування на випадки сексуального насильства зі сторони свого підрозділу. «Наше управління сьогодні має змогу швидко реагувати на порушення у даній сфері. Механізм, який ми використовуємо у своїй діяльності зараз – це точкове реагування на конкретні ситуації. Наше завдання при наявності факту порушення та написаної заяви оперативно відреагувати та притягнути винних до дисциплінарної або до кримінальної відповідальності», - зазначив він.

Учасники зустрічі домовилися про створення робочої групи за участі представників Міністерства оборони, Генерального штабу ЗСУ, Кабінету Міністрів України, Сил оборони та громадських організацій, яка доопрацює документ на базі озвучених зауважень та пропозицій.

Теги

  • Соціальний захист