Перейти до головного вмісту

Отримали УБД, що далі: як оформити найбільш поширені в Україні пільги

Статус учасника бойових дій дає право на пільги та державні гарантії. Однак, отримання посвідчення УБД — це лише початок, а не завершення процесу.

КОМУНАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ

Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники бойових дій (УБД) мають право на пільги при оплаті житлово-комунальних послуг. А саме 75% знижку на оплату квартплати та комунальних послуг.

Однак, ця знижка не надається автоматично після отримання статусу УБД. Для того, щоб скористатися пільгою, її необхідно оформити. На сьогодні оформлення пільг проводиться через Пенсійний фонд України.

Які документи потрібно підготувати:

  • Паспорт.

  • Посвідчення УБД (документ, що підтверджує право на пільгу).

  • Обліковий номер платника податків.

Після підготовки скан-копій цих документів, необхідно подати дві заяви до Пенсійного фонду:

  1. Про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Без цього процес нарахування пільг неможливий.

  2. Про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг (включно з оплатою за тверде паливо, скраплений газ).

Заяви можна подати дистанційно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для цього потрібно авторизуватися за допомогою електронного підпису, обрати розділ «Всі послуги», обрати «Заява на житлову субсидію чи пільгу» та заповнити відповідні форми.

Також є можливість подати документи особисто у відділення ПФУ або надіслати поштою. Оформлення пільги може також здійснити член родини за довіреністю. Чоловік або дружина можуть засвідчити довіреність, і для цього не обов’язково звертатися до нотаріуса – це може зробити командир військової частини.

Як надається пільга?
Пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається у грошовій формі. За замовчуванням Пенсійний фонд може відкрити рахунок в Ощадбанку, після чого пільговику необхідно підписати договір банківського рахунку. Якщо пільговик бажає, щоб гроші надходили на рахунок в іншому банку, потрібно звернутися із відповідною заявою до територіального органу Пенсійного фонду. Оформлення та нарахування пільги займає певний час, після чого кошти починають надходити на рахунок.

Кошти надходять у вигляді компенсації: спочатку пільговик сплачує повну суму за комунальні послуги, а потім отримує на картку відшкодування. Важливо пам'ятати, що заборгованість за комунальні послуги може призвести до припинення нарахування пільг.

ПРОЇЗД

Згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники бойових дій мають право на:

  • «безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі».

Для користування безкоштовним проїздом достатньо пред'явити посвідчення УБД. У більшості випадків це працює в міському транспорті, але з приватними перевізниками можуть виникати труднощі, оскільки місцеві бюджети не завжди компенсують перевезення пільгових категорій. У таких випадках можуть відмовити в наданні послуги.

  • «безплатний проїзд один раз на два роки (в обидва боки) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, або проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50% знижкою».

Для цього необхідно мати посвідчення УБД та листи талонів, які видаються разом з посвідченням на кілька років. Отримати квитки можна лише в касах, пред'явивши ці документи. Знижка надається на перевезення в межах країни.

ОСВІТА

Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни», учасники бойових дій мають право на державну підтримку у здобутті освіти. Це включає:

  • повна або часткова оплата навчання коштом державного та місцевих бюджетів;

  • пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;

  • соціальні стипендії;

  • безоплатне забезпечення підручниками;

  • безоплатний доступ до мережі «Інтернет», систем баз даних у закладах освіти;

  • безоплатне проживання в гуртожитку.

Навчання за рахунок бюджету

Учасники бойових дій можуть претендувати на бюджетне місце у закладах освіти. Для цього потрібно при подачі документів повідомити приймальну комісію про наявність пільги. Якщо інформації про пільгу немає в державних реєстрах, необхідно надати оригінали документів, щоб їх внесли до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.Успішне вступлення на бюджет не гарантоване, оскільки кількість місць обмежена, і конкуренція серед пільговиків може бути досить високою.

Переведення на бюджет

Якщо не вдалося потрапити на бюджет з першого разу, можна чекати на вакантне місце, яке звільниться через те, що хтось не підтвердить зарахування. Пільговики мають пріоритет на переведення.

Довгострокові пільгові кредити на освіту

Кредит надається на 15 років під 3% річних та розбивається на 15 платежів. Його можна погасити достроково, або ж є варіанти, звільнення від сплати кредиту та відсотків:

  • у разі, якщо ви маєте інвалідність І групи;

  • або після навчання ви пропрацювали за здобутим фахом у держустанові в сільській місцевості.

Крім того, є знижки при сплаті кредиту:

  • лише сам кредит без відсотків ви зможете оплачувати, якщо маєте одну дитину;

  • 75% кредиту — якщо у вас двоє дітей;

  • 50% кредиту — якщо у вас троє та більше дітей.

МЕДИЧНА ДОПОМОГА

Учасники бойових дій мають право на:

  • безкоштовні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів.

Ліки можуть надаватися для амбулаторного лікування і лише тих захворювань, які визначені Кабміном. Для їх отримання потрібен рецепт від лікаря з його підписом та печаткою. Тому під час консультації з лікарем варто зазначити про наявність пільги та уточнити в якій саме аптеці можна ці ліки отримати? В аптеці показати рецепт та посвідчення УБД.

  • першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Лікування зубів можна проходити як у державних, так і у приватних закладах, що мають угоду з Національною службою здоров’я України. Інформацію про такі заклади можна отримати у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77.

ПІЛЬГИ ВІД МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ ТА ПРИВАТНИХ КОМПАНІЙ

Чимало місцевих ініціатив підтримують учасників бойових дій. Магазини надають знижки на товари та послуги, музеї, виставки, театри – безкоштовний вхід. У деяких регіонах дітям учасників бойових дій надають безкоштовне харчування у школах, а також є програми матеріальної допомоги. Тому варто звернутися до органів влади за місцем проживання та дізнатися, про наявні можливості.

Теги

  • Соціальний захист