ЗВІТ про проведені заходи в Міністерстві оборони України з реалізації державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в 2015 році
Налагодження ефективної взаємодії Міністерства оборони України з інститутами громадянського суспільства, узгодження інтересів громадян, їх гармонізація є визначальною умовою демократичного розвитку держави та формування громадянського суспільства.
З метою реалізації посилення відкритості, прозорості в діяльності органів військового управління, створення сприятливих умов для подальшого розвитку громадянського суспільства Міністерством оборони України протягом 2015 року забезпечено проведення низки заходів, які сприятимуть досягненню більшої ефективності в багатьох сферах суспільного життя — від реалізації соціальної політики до сфери державного управління.
Для посилення соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей Міністерством оборони України вдосконалено нормативно-правову базу, якою передбачається введення додаткових норм з питань соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, в тому числі врегульовано найбільш гострі проблеми соціального захисту військовослужбовців, призваних за мобілізацією, та які беруть участь в антитерористичній операції.
У квітні-липні 2015 року організовано проведення із залученням представників місцевих управлінь соціального захисту населення та пенсійного фонду України робочих зустрічей з учасниками АТО і членами сімей загиблих військовослужбовців (30.04.2015 — Бердичівський гарнізон, 26.05.2015 — Білоцерківський гарнізон, 28.05.2015 — Гончарівський гарнізон, 03.06.2015 — Дніпропетровський гарнізон, 04.06.2015 — Криворізький гарнізон, 01.07. 2015 — Одеський гарнізон, 02-05.07.2015 — Закарпатська обл.).
Здійснено організаційні заходи із започаткування в Міністерстві оборони України роботи Трастового фонду Україна — НАТО зі створення системи зміни військової кар’єри на професійну цивільну.
Вдосконалено базу програмних та нормативно-правових актів з організації військово-патріотичного виховання.
Законом України від 16 червня 2015 року № 517-VIII «Про внесення змін у додаток 2 до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України» внормовано порядок передачі бойових прапорів військових частин, що розформовуються, до Національного військово-історичного музею України.
Взято участь у розробці указів Президента України, спрямованих на вдосконалення та забезпечення ефективної діяльності у державі системи національно-патріотичного виховання (від 12.06.2015 № 334/2015 «Про заходи щодо посилення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» та від 13 жовтня 2015 року № 580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки».
З метою впорядкування присвоєння почесних найменувань військовим частинам, установам Збройних Сил України в листопаді цього року опрацьовано зміни до Указу Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 30 жовтня 2000 року № 1173».
Організаційно забезпечено із залученням громадськості проведення заходів в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та участь у загальнодержавних заходах патріотичного спрямування з нагоди відзначення державних свят, пам’ятних, знаменних дат і подій в історії Українського народу.
З метою підтримання діяльності громадських організацій військово-патріотичного спрямування, Міністерством оборони України надавалась організаційна, методична та матеріально-технічна допомога, зокрема:
Всеукраїнській громадській організації " Громадський рух «За Майбутнє» щодо проведення військово-патріотичних зборів;
Головному штабу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») щодо проведення етапів гри;
«Народній філармонії» щодо здійснення всеукраїнського туру по військовим частинам Збройних Сил України;
Всеукраїнській громадській організації «Товариство сприяння обороні України» щодо проведення профорієнтаційної роботи серед молоді та її підготовки до збройного захисту держави.
За підтримки Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, відповідно до програми організації «Патріотичне та моральне виховання молоді» та Указу Президента України від 16.06.2015 № 334 на базі аеромобільної бригади та загальновійськового полігону Високомобільних десантних військ ЗС України в м. Житомир 12-13 листопада 2015 року представниками Громадської ради проведено підготовчий курс для майбутніх інструкторів військово-патріотичних заходів.
Організовано проведення у військових навчальних закладах Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика, за його підсумками видано наказ Міністерства оборони України від 15.04.2015 № 171 щодо затвердження списку переможців.
Проведено конкурс на здобуття премії ім. Б. Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. Лауреатами премії визнано художнього керівника Ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України Дмитра Антонюка — за музику до пісні «Ніхто, крім нас», а також відомого українського письменника, драматурга та кіносценариста, члена Національної спілки письменників України та Національної спілки кінематографістів України Богдана Жолдака — за кіноповість «Укри».
Організовано виступи центральних закладів культури Міністерства оборони України (Національний президентський оркестр, Ансамбль пісні і танцю Збройних Сил України, Центральний будинок офіцерів Збройних Сил України) перед особовим складом військових частин, пораненими військовослужбовцями, які проходять лікування у військово-медичних закладах, місцевим населенням, в тому числі визволених населених пунктів. Всього проведено понад 350 концертних виступів та культурно-виховних заходів, в тому числі більше 250 — у військових частинах та навчальних центрах, 18 — у військових лікувальних та санаторно-оздоровчих закладах.
У листопаді-грудні 2015 року відповідно до рішення Міністра оборони України в рамках святкових заходів до Дня Збройних Сил України організовано проведення концертних турів Ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України та Національного президентського оркестру до військових частин та населених пунктів, в тому числі, тих, що розташовані у районі проведення антитерористичної операції.
Національним військово-історичним музеєм України та його філіями організовано роботу щодо збирання та демонстрації суспільству експонатів, які розповідають про історію подій на сході країни, героїчні вчинки громадян України, вірність Військовій Присязі, військовому обов’язку, високу бойову майстерність, мужність, стійкість та взаємовиручку. На основі зібраних музейних пам’яток створено та проведено 9 музейних виставок та відкрито постійну експозицію «Збройні Сили на захисті суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, 2014-2015».
З метою вшанування пам’яті загиблих воїнів за участю Музею започатковано інтернет-проект «Книга пам’яті загиблих» ( http://memorybook.org.ua/ ), на якому публікуються фотографії та біографії про наших загиблих героїв.
Також Національний музей спільно з електронним ресурсом «Книга пам’яті полеглих за Україну» та благодійним фондом «Стіна народної пам’яті» під егідою Української православної церкви Київського патріархату працює над створенням спільного проекту «Стіна Пам’яті», що розміщується на зовнішньому мурі Михайлівського Золотоверхого Собору.
Організовано систематичне проведення в Національному музеї та філіях уроків «Захист Вітчизни» для учнівської та студентської молоді. У 2015 році проведено понад 50 таких заходів.
За підтримки Благодійного фонду «З вірою в себе» та сприяння представників Генерального штабу Збройних Сил України організовано проведення творчого конкурсу «Маю честь і талант», в якому брали участь родини військовослужбовців окремої танкової бригади, що дислокується на Чернігівщині.
За сприяння військовослужбовців Збройних Сил України та учасників бойових дій в ліцеї № 15 міста Чернігова урочисто відкрито музей Бойової слави, на експозиціях якого висвітлено сторінки історії, безпосередніми учасниками творення якої були колишні учні навчального закладу.
Колективом Центрального друкованого органу Міністерства оборони України «Народна армія» презентовано студентам, школярам, науковцям, військовим журналістам та офіцерам-учасникам АТО книгу: «Вклоняємось доземно українському солдату». Це перша книга про українських захисників, справжніх патріотів, які боронять незалежність та цілісність нашої держави на сході країни.
У Головному військово-медичному центрі «Головний військово-клінічний госпіталь» МО України проведено семінари-тренінги на тему: «Бойові та посттравматичні стреси: виявлення та методики подолання їх наслідків», у яких брали участь практичні психологи Збройних Сил України, психологи-волонтери, лікарі, військові капелани різних конфесій, члени Всеукраїнського міжконфесійного релігійного братства.
У взаємодії Міністерства оборони України з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування забезпечено виконання завдань, які визначені Указом Президента України від 27 вересня
2010 р. № 918/2010 «Питання шефства над Збройними Силами України» та здійснюється моніторинг проведених заходів по лінії шефської роботи.
З метою налагодження системної роботи щодо здійснення взаємодії з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування, надання шефської допомоги, в тому числі, у питаннях забезпечення успішного проведення заходів часткової мобілізації, виконання завдань в АТО організовано роботу мобільних груп Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. За результатами проведено роботу щодо підписання тристоронніх угод про співпрацю між Міністерством оборони України, облдержадміністраціями та обласними радами. Укладено угоди з 16-ю областями (Вінницька, Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Чернівецька, Миколаївська, Одеська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька області).
З метою координації і узгодження дій у сфері надання психологічної допомоги, а також підтримки учасників бойових дій та членів їх сімей, об’єднання зусиль задля подолання наслідків посттравматичного стресового розладу у військовослужбовців Збройних Сил України в жовтні 2015 року укладено Меморандум про співробітництво між Міністерством оборони України та Благодійною організацією «Бердичівський Благодійний Фонд «Оберіг — 26».
Також для надання благодійної, соціально-психологічної та консультативної допомоги підписано меморандуми про співпрацю Міністерства оборони України з громадськими об’єднаннями «Запорізький міський конгрес інвалідів» (квітень) та Спілкою учасників АТО «Патріот» (вересень).
Здійснено заходи щодо залучення можливостей інститутів громадянського суспільства до підтримки Збройних Сил України, організації взаємодії з ними органів військового управління через консультативно-дорадчі органи при Міністерстві оборони України.
Організаційно забезпечено формування нового складу Громадської ради при Міністерстві оборони України. 20 лютого 2015 року відбулися установчі збори з обрання нової Громадської ради відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
Рішенням установчих зборів Громадську раду сформовано в складі представників 105 інститутів громадянського суспільства.
Протягом 2015 року забезпечено проведення 4-х засідань Громадської ради (25.03.2015, 29.06.2015, 29.09.2015, 18.12.2015) та 18 правлінь, 2-х круглих столів (29.07.2015 та 30.09.2015) із залученням авторитетних експертів у військовій сфері та зустрічі з ветеранами війн, учасниками бойових дій (01.12.2015), в ході яких проведено консультації з питань:
основних аспектів проекту «Державної цільової оборонної програми оптимізації та реорганізації Збройних Сил України на 2015-2017 роки»;
основних положень проектів Воєнної доктрини та Стратегічного оборонного бюлетеня України та проекту Стратегічного оборонного бюлетеня України;
стану реалізації державної політики з метою забезпечення соціального захисту ветеранів, учасників АТО, членів їх сімей та членів загиблих військовослужбовців;
ролі і місця Збройних Сил України в проведенні антитерористичної операції на сході України;
проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які брали участь в АТО;
ефективного використання кіберпростору в операціях інформаційно-розвідувального, спеціального та інформаційно-психологічного забезпечення сил оборони;
щодо забезпечення житлом військовослужбовців, учасників антитерористичної операції, військовослужбовців, звільнених в запас або у відставку, та членів їх сімей;
проблем стосовно комплектування Збройних Сил України солдатами, сержантами та старшинами військової служби за контрактом;
проведення заходів з обміну «полоненими» в зоні проведення АТО;
медичного та санаторно-курортного забезпечення військовослужбовців, учасників бойових дій, ветеранів війни, військової служби та членів їх сімей;
виконання кошторису Міністерства оборони України у 2014 р.;
сприяння волонтерам у вирішенні питань з надання номерних знаків на броньовані автомобілі для відправки їх у зону бойових дій;
запобігання та протидії корупції в Міністерстві оборони України і Збройних Силах України;
напрямів взаємодії Міністерства оборони України з ветеранськими громадськими організаціями;
організації правового забезпечення учасників АТО, учасників бойових дій з метою покращення житлових умов та надання їм земельних ділянок;
основних положень щорічного видання Міністерства оборони України «Біла книга-2014. Збройні Сили України».
Крім того, з метою забезпечення участі громадськості у обговоренні проектів нормативних документів, які розроблялися в Міноборони, проведено електронні консультації з громадськістю з використанням офіційного веб-сайту Міністерства.
Найбільш активних та авторитетних представників Громадської ради та зацікавлених громадських організацій включено до складу житлової комісії Київського гарнізону; комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов’язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби; конкурсної комісії з відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців в апараті Міністерства оборони України; комісії з контролю та розподілу витрачання благодійних внесків для забезпечення АТО; комісії з перевірки стану роботи з громадянами та доступу до публічної інформації, комісії з моніторингу та координації виконання Антикорупційної програми Міністерства оборони України, а також до складу Ради реформ Міністерства оборони України.
Результати спільної роботи Міністерства оборони України з громадськістю регулярно висвітлюються на шпальтах Центрального друкованого органу Міністерства оборони України «Народна армія», щорічного оборонного бюлетеня Міністерства оборони України «Біла книга: Збройні Сили України», на веб-сайті Міністерства оборони України та інших військових засобах масової інформації.
З метою вдосконалення співпраці з Координаційною радою з питань розвитку козацтва в Україні підготовлено та Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 5 серпня 2015 р. № 564 «Про внесення змін до додатку постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 № 885 „Про утворення Координаційної ради з питань розвитку козацтва в Україні“.
У взаємодії з Радою у справах душпастирської опіки при Міністерстві оборони України проводяться координаційні заходи щодо забезпечення задоволення релігійних потреб військовослужбовців, надання церквами — членами ради духовної та матеріальної допомоги воїнам, які виконують завдання в зоні АТО, та пораненим військовослужбовцям, які знаходяться на лікуванні.
Протягом року діяльність цього консультативно-дорадчого органу була зосереджена на наданні духовної, матеріально-технічної, інформаційної, соціальної підтримки та допомоги військовослужбовцям, які беруть участь в антитерористичній операції, та членам їхніх сімей.
У районах проведення АТО у військах постійно перебувають від 50 до 100 священнослужителів різних церков. Священики також відвідують військові госпіталі у м. Вінниці, м. Дніпропетровську, м. Ірпіні, м. Києві, м. Львові, м. Одесі, м. Харкові, смт Черкаське (Дніпропетровської області) та мобільні госпіталі на території Донецької та Луганської областей.
Загалом, за весь час із початку операції, функції військових капеланів у військах виконували більше 500 священиків в якості військових капеланів.
Проведено роботу із запровадження в Збройних Силах України служби військового духовенства (капеланської служби).
Наказами Міністерства оборони України затверджені Положення про службу військового духовенства (капеланську службу) у Збройних Силах України», Управління з питань служби військового духовенства (капеланства) та територіальні відділення з питань служби військового духовенства (капеланства). Організаційною директивою Міноборони та Генштабу визначено порядок формування Управління та територіальних відділень з питань служби військового духовенства (капеланства).
У співпраці з церквами (релігійними організаціями) проведено навчання (2-5-денні курси) зі священнослужителями, які відправлялися в зону антитерористичної операції на волонтерських засадах, як військові капелани. Курс прослухали близько 630 священнослужителів Української православної церкви Київського Патріархату, Української греко-католицької церкви, Союзу вільних церков християн євангельської віри України, Всеукраїнського союзу об’єднань євангельських християн-баптистів, Всеукраїнського союзу церков Християн Віри Євангельської — п’ятидесятників.
Протягом 2015 року Міністерством оборони України забезпечено участь делегацій від Збройних Сил України у військових паломництвах:
57-му Міжнародному військовому паломництві до Люрду (Французька Республіка) — 10-20.05.2015;
1-му військовому православному паломництві до святинь Холодного Яру (с. Суботів, Чигирінського району Черкаської області) — 25-26.07.2015;
7-му Всеукраїнському військовому паломництві до чудотворної ікони Зарваницької Богоматері (с. Зарваниця, Тернопільської області) — 19-20.09.2015.
Науково-дослідним центром гуманітарних проблем Збройних Сил України з метою вивчення громадської думки проведено соціологічне опитування членів Громадської ради щодо ефективності діяльності Міністерства оборони України в особливий період та його взаємодії з інститутами громадянського суспільства.
За результатами опитування найбільш позитивну оцінку надано питанням розвитку відносин з НАТО, взаємодії Міністерства з волонтерськими організаціями та ефективності впровадження служби військового духовенства (капеланства). Також в ході опитування висловлено критичну оцінку діяльності Міністерства оборони України з питань забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей, проведення заходів з метою запобігання та виявлення корупції, відновлення, модернізації та ремонту озброєння і військової техніки та постачання її у війська.
Протягом 2015 року в інтересах забезпечення проведення заходів АТО розроблено, направлено до органів військового управління та розповсюджено у військах (силах): 5 навчально-методичних та методичних посібників,
12 методичних рекомендацій, 10 збірників інформаційно-довідкових матеріалів, навчальний фільм «Алкоголь та бойова активність солдата», більше 100 інформаційно-пропагандистських листівок. Проведено 12 соціологічних опитувань (з них 10 — безпосередньо в районах проведення АТО), 124 психологічні дослідження (з них 100 — безпосередньо в районах проведення АТО), близько 40 занять з особовим складом у зоні проведення АТО.
З метою відкритості та налагодження конструктивних взаємовідносини армії та суспільства у 2015 році Міністерством оборони України опубліковано на офіційному веб-сайті Міноборони понад 5,3 тисячі інформаційних повідомлень, опрацьовано понад 2400 журналістських запитів, близько половини з яких — це звернення представників вітчизняних та іноземних ЗМІ щодо відвідування військових частин і установ Збройних Сил України.
Прес-службою та регіональними медіа-центрами Міноборони ініційовано і проведено близько 1135 брифінгів і прес-конференцій та 1837 прес-турів і виїздів представників центральних та регіональних ЗМІ до військових частин і установ, а також різноманітних інформаційно-медійних акцій, спрямованих на підвищення престижу і привабливості військової служби.
Протягом року веб-сайт Міноборони відвідали понад 2 мільйона унікальних користувачів. Кількість щоденних переглядів порталу складає понад 12 тисяч. З метою щоденного отримання новин від Міноборони у соціальній мережі «Facebook» підписано близько 155 тисяч осіб, щотижня сторінку відвідують понад 500 тис. користувачів з України, Польщі, Канади, США, Німеччини та Ізраїлю.