Військово-патріотичне виховання у Збройних Силах України
Широкомасштабна війна, розв’язана російською федерацією проти України, продемонструвала високий рівень національної та патріотичної свідомості громадян України. Аби запал героїчного спротиву українського народу з часом не зменшувався, Міністерство оборони України у взаємодії з іншими органами військового управління, державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій тощо продовжує активну роботу з військово-патріотичного виховання.
Військовослужбовці Збройних Сил України залучаються до заходів з нагоди державних свят та пам’ятних дат за участю керівництва держави.
З метою підвищення морального духу та психологічної стійкості військовослужбовців, відзначення бойових заслуг, зразкового виконання покладених завдань, високі показники у бойовій підготовці на вшанування видатних діячів та діячок історії України, організовано взаємодію з Офісом Президента України, командуваннями видів та окремих родів військ (сил) щодо
присвоєння почесних найменувань військовим частинам, установам, вузлам зв'язку, органам та підрозділам, вищим військовим навчальним закладам та організаціям. Почесні найменування присвоює Президент України за поданням Міністра оборони України.
За період війни росії проти України 92 військові частини (підрозділи), військові навчальні заклади, об’єктиЗС України були удостоєні почесних найменувань. Серед них 57 бригад, 13 полків, 5 центрів, 8 окремих батальйонів, 2 вищих військових навчальних заклади, 4 літаки, 3 кораблі .
Відзначення бойових звитяг особового складу військових частин (з’єднань) Збройних Сил України та інших військових формувань, мужності та героїзму, виявлених військовослужбовцями в боротьбі за незалежність та територіальну цілісність України, вшановуючи їх високий бойовий дух та волю до перемоги, а також з метою розвитку традицій українського війська Президентом України може бути присвоєно почесну відзнаку "За мужність та відвагу".
Відзнака "За мужність та відвагу" була впроваджена у 2022 році. На сьогодні її присвоєно 82 військовим частинам (підрозділам). Серед них 1 Командування, 51 бригада, 9 полків, 6 центрів, 14 батальйонів/дивізіонів, 1 корабель.
Керівництво Міністерства оборони України, Збройних Сил України та підпорядкованих їм підрозділів постійно бере участь у заходах, що провадяться задля утвердження української національної та громадянської ідентичності.
Інформацію про такі події можна знайти у матеріалах Інформаційного агентства Армія Inform, події висвітлюються під час ефірів військового радіо Армія FM, у телесюжетах Армія ТБ;
З метою збереження серед громадян України пам’яті про війну росії проти України, поширення фактів про злочини російських окупантів, належного вшанування Захисників і Захисниць та усіх, чиє життя забрала війна, щоденно проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання .
Для громадян України та іноземців проводяться виставки знищеної військової техніки і озброєння ворога , тематичні фотовиставки, зустрічі з
військовослужбовцями – учасниками та ветеранами бойових дій – як в Україні, так і за кордоном.
Здійснюється популяризація військової служби та вшанування українських Герої та Героїнь під час проведення культурних заходів, концертів за участю військових оркестрів та музичних колективів військових частин Збройних Сил України, відбуваються виступи професійних та аматорських військових творчих колективів у різних куточках України, військових частинах та підрозділах, навчальних закладах.
Окреме місце у заходах військово-патріотичного виховання посідає діяльність Національного президентського оркестру, що бере участь у заходах та створює самостійні програми.
До заходів військово-патріотичного виховання долучаються учні та учениці закладів освіти, проводяться виставки дитячого малюнка, екскурсії, уроки патріотичного виховання у Національному військово-історичному музеї та його філіях, Національному університеті оборони України, інших навчальних закладах.
Відбувається оновлення та актуалізація експозицій в музейних утвореннях в контексті розкриття всіх етапів героїчної боротьби Українського народу за самовизначення і творення власної держави, ідеалів свободи, соборності і державності. Формуються повноцінні експозиції, присвячені героїзму українських Захисників і Захисниць під час участі в Антитерористичній операції, операції Об’єднаних сил тавідбиттю широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України.
У 2023 році Військово-історичний музей Національного університету оборони України також поповнений на 8 експонатів військової техніки і озброєння (трофейні БТР-82А, Т-72, БРЕМ-2, бронемашина “Тигр”). Оновлена експозиція під назвою: “Все що залишилось від “рускава міра”, яка уособлює мотлох “другої армії світу” (виставлені залишки збитих російських ракет, особистих речей російських загарбників).
З метою популяризації військової служби у різних регіонах України встановлено військово-патріотичну зовнішню рекламу та поширюється соціальна реклама, спрямована на консолідацію суспільства довкола захисту України. Встановлюється зовнішня реклама, реклама розміщується у потягах Укрзалізниці, Київському метрополітені, маршрутних таксі у 4 містах України, на 18 радіостанціях, 16 телеканалах, у 4 мережах кінотеатрів, вебсайтах та у соцмережах. Було створено чотири відеоролики – інструкції із розміщенням на телемарафоні “Єдині новини”, розроблено лифлет-помічник для збереження важливої та контактної інформації (за кошти сторонніх організацій надруковано 220 тисяч примірників, для розповсюдження через ТЦК та СП, а також ОВА), розповсюджується інформація про рекрутинг на інформаційних платформах (“Обирай ДШВ!”, “Гуркіт грому в горах”: ГУР оголошує набір у спецпідрозділи, які діятимуть в окупованому Криму тощо).
Постійно проводяться навчання особового складу Збройних Сил України з національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання
за відповідною тематикою, здійснюється участь у заходах, присвячених державним та професійним святам, пам’ятним датам із залученням військовослужбовців та цивільного населення (у районах дислокації військових частин Збройних Сил України).
Здійснюється забезпечення закладів дошкільної та загальної середньої освіти комплектами навчально-методичної літератури, позакласного читання та розвиваючих ігор військово-патріотичного спрямування для допомоги у навчальному процесі та проведенні уроків Мужності (Гідності), створення курсу військової підготовки цивільних “RESERVIST”.
Проводиться робота із створення інформаційного контенту для YouTube-каналу та інших каналів, створення телеграм-каналу https://t.me/vkmrzsu , мета якого - культурно-виховне та просвітницьке спілкування з військовослужбовцями Збройних Сил України та громадянами України. Телеграм-канал передбачає щоденну діяльність та висвітлює актуальну інформацію у відповідних рубриках та темою тижня.
Продовжується активна робота із наповнення контентом каналу Центрального будинку офіцерів -“КАНАЛ ЦБО ЗСУ” , зокрема, регулярне створення та поширення навчальних та інформаційних матеріалів на теми:
- історія України (персоналії, гострі питання історії, маловідомі сторінки української історії, роль українців у світових процесах);
- історія українського війська (українські командири та розвідники, історія військових успіхів українців);
- військова справа (сучасна техніка, кращий світовий бойовий досвід).
- розповіді учасників бойових дій, інформація про потреби фронту для волонтерів;
- історія української культури (втрачені пам’ятки, забуті імена, історія української Церкви, історія розвитку та сучасність);
- світова геополітика та місце України в світі;
- російська зовнішня політика та українсько-російське протистояння в історичному вимірі;
- уроки української мови (базова інформація та поради на допомогу тим, хто тільки починає говорити українською; робота над помилками, питомі українські слова та словоформи, заохочення до активного мовлення).
У рамках інформаційно-просвітницького циклу програм “Мілітарний лексикон” для YouTube-каналу НВІМУ спільно з Військовим телебаченням записано низку інтерв’ю з істориками.
Проводяться заходи щодо популяризації діяльності підрозділів Міноборони за кордоном для міжнародних партнерів.
Налагоджено взаємодію з видавництвом Yakaboo щодо надання безкоштовного доступу до електронної бібліотеки “Бібліотека для героїв”.
Продовжується постійна робота лінії для військовослужбовців та членів їхніх сімей за коротким номером 1512.
З метою виконання завдань військово-патріотичного виховання та підвищення престижу військової служби:
- розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку використання (залучення) особового складу, ресурсів та засобів сил безпеки і сил оборони, забезпечення заходів безпеки, медичного забезпечення під час здійснення заходів військово-патріотичного виховання”;
- проведено загальнонаціональну інформаційну кампанію “Оновлюй дані у ТЦК”;
- підготовлено “Український військово-історичний календар 2024”;
- розроблено навчально-методичний посібник “Формування “образу ворога” у війнах та воєнно-політичних конфліктах”;
- напрацьовано збірник інформаційно-аналітичних матеріалів “Українська армія в умовах боротьби за національну державність: 1917-1921”;
- підготовлено монографію “Злочини росії в Україні: від початку широкомасштабної збройної агресії”;
- програми сюжети, телевізійні фільми патріотичного та пізнавального характеру.
Робота з підвищення рівня військово-патріотичного виховання передбачає систематичну участь у :
- заходах Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Українського інституту національної пам’яті щодо гуманітарної політики та російсько-української війни;
- роботі Головного штабу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”);
- заходах громадських організацій військово-патріотичного спрямування;
- круглому столі, щодо питання створення Пантеону Героїв;
- роботі дорадчих органів створення Національного військово-меморіального кладовища;
- науково-практичному семінарі “Актуальні проблеми сучасного військово-історичного музейництва”;
- роботі міжнародної наукової конференції “Фактор простору в історичних дослідженнях”;
- перезапуску мобільного застосунку для військовослужбовців “Джура;
- круглому столі на тему: “НАТО: бойове братерство молоді”.
Окремим напрямом військово-патріотичного виховання є робота з учнівством та молоддю:
- налагоджується співпраця з талановитою молоддю навчальних закладів;
- налагоджено співпрацю з театрально-концертними установами щодо безкоштовного відвідування вистав ветеранами, учасниками бойових дій, курсантами військових навчальних закладів, військовослужбовцями та членами їх сімей;
- організовано інформаційні кампанії у співпраці органами виконавчої влади щодо військової служби в Збройних Силах України, вступу до вищих військових навчальних закладів Міноборони;
- проведено курси підвищення кваліфікації для педагогічних працівників, які здійснюють початкову загальновійськову підготовку на базі вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, куди були залучені педагогічні працівники, які викладають предмет “Захист України” у закладах загальної середньої освіти з 24 обласних військових адміністрацій. Загальна кількість педагогічних працівників, які пройшли курси підвищення кваліфікації у 2023 році – 231 особа.
Інформуємо громадськість, що усі заходи проводяться із врахуванням вимог ст. 8 Закону України “Про правовий режим Воєнного стану” в частині заборони проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.