Координація заходів протимінної діяльності
24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала широкомасштабне вторгненням в Україну, з використанням усіх видів озброєння. Російські війська наносять масовані авіаційні та ракетні удари по мирним населеним пунктам на всій території України та неодноразово застосовували засоби дистанційного мінування.
Потенційно забрудненими вважаються всі території на яких велись, або ведуться активні бойові дії, які перебувають в тимчасовій окупації та території по яким були нанесені авіаційні та ракетні удари.
На звільнених територіях проводяться заходи нетехнічного, технічного обстеження потенційно небезпечних ділянок та їх маркування. На ділянках, які визначені потенційно небезпечними, розпочато проведення робіт із розмінування.
В Україні існує нормативно-правова база щодо функціонування системи протимінної діяльності, а саме:
Закон України “Про протимінну діяльність в Україні”;
Постанова Кабінету Міністрів України “Про утворення Національного органу з питань протимінної діяльності”;
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення обліку операторів протимінної діяльності”;
Національний стандарт ДСТУ П 8820:2018 “Протимінна діяльність. Процеси управління. Основні положення”.
Для координації заходів протимінної діяльності Кабінетом Міністрів України утворений Національний орган з питань протимінної діяльності (далі – Національний орган), що діє за колегіальним принципом. Основним завданням якого є формування державної політики та координація в Україні всіх заходів протимінної діяльності, включаючи гуманітарне розмінування.
2 червня 2022 року під головуванням Міністра оборони України розпочато роботу Національного органу. Під час засідання було затверджено персональний та посадовий склад, розглянуті питання щодо подальшої роботи Національного органу.
З метою підвищення ефективності системи протимінної діяльності в Україні створена дієва система управління якістю розмінування, яка включає сертифікацію операторів протимінної діяльності та контроль якості розмінування.
До виконання заходів з розмінування в Україні залучаються підрозділи від Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служба, загальною чисельністю близько 500 осіб.
Крім того до виконання заходів протимінної діяльності залучені міжнародні неурядові організації з розмінування – The Halo Trust, Данська Рада у справах біженців (DRC), Швейцарський фонд протимінної діяльності (FSD) та національні неурядові оператори “Демінінг Солюшнс”, “ГК груп”, Дочірнє підприємство Державної компанії “Укрспецекспорт” – Державне підприємство “Укроборонсервіс” та “Асоціація саперів Україні”.
Групою інспектування (Центру розмінування військової частини А2641 Збройних Сил України) проведено перевірку якості розмінування чотирьох ділянок загальною площею 32,92 га. Операторами протимінної діяльності
The Halo Trust та “Демінінг Солюшнс” місцевим органам виконавчої влади (Великодимерська ОТГ Броварського району, Макарівська ОТГ Бучанського району Київської області) здійснена передача відповідної документації щодо розмінування зазначених ділянок.
Міністерство оборони України в подальшому забезпечуватиме координацію, управління та взаємодію між органами влади, міжнародними партнерами та операторами протимінної діяльності у ході виконання заходів з очищення територій України від вибухонебезпечних предметів.