- Головна
- Бронювання та відстрочка
Бронювання та відстрочка
Відстрочка від призову під час мобілізації
Основний нормативний документ: Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відстрочка від призову під час мобілізації надається будь-якому військовозобов’язаному, який підтвердив підставу для відстрочки. Таким особам відстрочка надається за рішенням ТЦК та СП.
Основні категорії військовозобовʼязаних, що мають право на відстрочку від призову під час мобілізації:
- працівники, які заброньовані за державними органами підприємствами, установами, організаціями;
- особи з інвалідністю;
- особи, визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- особи, які самостійно виховують дитину;
- особи, які виховують дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину, якій не встановлено інвалідність;
- особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (своїми чи одного з подружжя);
- особи, у яких на утриманні повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи;
- особи, у яких на утриманні діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування;
- особи, у яких на утриманні 3 та більше дітей до 18 років;
- особи, які мають дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи одного з подружжя) з І або ІІ групою інвалідності;
- опікуни осіб з інвалідністю або недієздатних осіб;
- особи, які мають неповнолітню дитину, якщо один із подружжя проходить військову службу;
- працівники військового управління;
- студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою (вищий рівень освіти);
- наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
- особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО (військовослужбовці, добровольці тощо).
Бронювання працівників державними органами, підприємствами, установами, організаціями
Бронювання — це підстава для надання відстрочки від призову під час мобілізації, скористатися якою можуть державні органи, підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність у критично важливих галузях промисловості або визначені критично важливими для функціонування держави та Сил оборони.
Основні нормативні документи:
Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 (далі – Порядок бронювання засобами Порталу Дія).
Згідно з Порядком бронювання засобами Порталу Дія Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних.
Відповідний державний орган вносить до Єдиного переліку підприємства та установи.
Включення державного органу, підприємства чи установи до Єдиного переліку здійснюється на підставі повідомлення, поданого Мінекономіки або державним органом. Повідомлення формується засобами Порталу Дія у довільній формі.
У повідомленні, зокрема, зазначаються відомості щодо підстави для бронювання військовозобов’язаних працівників:
дата прийняття і номер рішення ЦОВВ, що здійснює керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, СБУ, Мінстратегпрому про визначення підприємства критично важливим для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
дата прийняття і номер рішення ЦОВВ, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення) про визначення установи критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або рішення МЗС, Мінреінтеграції, СКМУ чи органів, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, ВРУ та КМУ, про затвердження переліку таких установ.
Бронювання військовозобов’язаних здійснюється за списками засобами Порталу Дія. Списки подаються державними органами, підприємствами, установами, які включені до Єдиного переліку. У списку зазначаються відомості, зокрема, щодо строку дії відстрочки. Сформований список перевіряється засобами Реєстру.
У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов’язаних переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
уточнив дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
Інші важливі положення:
Чинний перелік діючих державних органів, установ та організацій, які можуть звернутися із клопотанням щодо бронювання військовозобов'язаних працівників наведено в Порядку.
Механізм звернення та можливі обсяги заброньованих військовозобов'язаних працівників визначає Порядок. Звернення може бути подане в електронній формі.
Механізм включення підприємств, установ та організацій до Переліку критичних важливих визначений в Порядку.
Анулювання відстрочки
Надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:
закінчення строку її дії;
завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;
надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
На підставі подання державним органом, підприємством, установою обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов’язаний засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється.